ERKEK KISIRLIĞINDA GİZLİ TEHLİKE: VARİKOSEL

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Erkek kısırlığının en yaygın nedenlerinden biri olan varikosel, testis toplardamarlarının genişlemesiyle karakterize edilen ve tedavi edilebilir bir durumdur.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Açıkgöz, varikoselin erkeklerde yaklaşık yüzde 15-20 oranında görüldüğünü ve kısırlık nedeniyle araştırılan erkeklerin yüzde 25-40’ında varikosel saptandığını belirtiyor.

Sperm Kalitesini ve Testosteron Üretimini Etkileyebilir

Varikosel, sperm kalitesini bozabilir ve testosteron üretimini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, testiste ağrı ve dolgunluk hissi yaratabilir. Anormal sperm analizi bulunan ve kısırlık şikâyeti olan erkeklerin yüzde 25’inde varikosel tespit edilmiştir. Klinik olarak varikosel, en sık sol tarafta görülür ve fiziksel aktiviteler sonrası testislerde ağrı, varikosel işareti olabilir.

Tanı ve Değerlendirme Süreci

Varikoselin teşhisi için en önemli yöntem, deneyimli bir üroloji uzmanının yapacağı muayenedir. Muayene sonucunda teşhis edilen varikosel üç dereceye ayrılır:

  • Derece 1: En hafif derece, öksürme veya ıkınma ile hissedilebilir damarlar.
  • Derece 2: Orta derece, el ile hissedilebilen genişlemiş damarlar.
  • Derece 3: En şiddetli derece, gözle görülebilir ve el ile hissedilebilir varisli damarlar.

Tedavi Edilmesi Gereken Durumlar Varikosel, elle muayene edilebilir olduğunda ve çiftin kısırlık yakınması bulunduğunda tedavi edilmelidir. Erkek partnerin anormal sperm parametreleri veya sperm fonksiyon testlerine sahip olması durumunda da tedavi önerilir.

“Mikrocerrahi varikosel ameliyatında iyileşme oranı daha yüksek”

Varikosel tedavisinde bilinen en etkin yöntemin cerrahi tedavi olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Açıkgöz, “Varikosel hastalığının ameliyat ile düzeltilmesine karar verilen hastalar için dünyada en çok kabul gören tedavi yöntemi mikrocerrahi (mikroskopik) varikosel ameliyatıdır. Operasyon mikroskopu kullanılarak 15 kata varan büyütmeler ile damarsal yapılar daha iyi görülür ve bozulmuş kan akışı nedeniyle ortadan kaldırılması gereken venöz yapılar temizlenir. Testise kan getiren atardamarlar, lenf damarları ve sperm kanalı korunur. Bu yöntemle varikosel tekrarlaması, atardamar yaralanması ve ameliyat sonrası hidrosel oluşumu (testis içinde sıvı toplanması) gibi komplikasyon oranları en düşük ve ameliyat sonrası sperm parametrelerinde iyileşme ve gebelik oranları diğer yöntemlerden daha yüksektir. Varikoselektomi ameliyatı sonrası evde 1 günlük dinlenmeden sonra günlük işler yapılabilir. 1-2 hafta sonra cinsel aktivasyona, 2-4 hafta sonra ağır iş yaşamına ve spor  faaliyetlerine izin verilir” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.