FETHİN 565. YILINI KUTLUYORUZ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Peygamber Efendimizin, “İstanbul, muhakkak fethedilecektir. Bu fethi yapacak hükümdar ne güzel hükümdardı ve onun askerleri ne güzel askerdir.” buyurduğu kutlu fethin 565. yılını aynı heyecan ve sevinçle kutluyoruz.

 

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 29 Mayıs 1453 yılında İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilişinin 565. yılını kutladı.

 

ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPATTI

 

İstanbul ‘un fethiyle dünyada birçok dengenin değiştiğini vurgulayan Başkan Oral, “İstanbul ‘un fethiyle birlikte Osmanlı Devleti, İslam dünyasının lideri, Batı dünyasında da fark edilen büyük bir devlet oldu.

 

19 yaşında tahta çıkan Sultan Mehmet’in 2 yıl sonra İstanbul’u fethetmesiyle Batı dünyası büyük bir korkuya kapıldılar. Bar çağı kapatıp yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet, fethin sonunda izlediği politikalarla Hıristiyan toplumunun adaletin, hak ve özgürlük simgesi haline geldi. Bu vesileyle fethin 565. yılını kutluyor, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.