“HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ,” BULGARİSTAN SEÇİMLERİNDE TARİHİ BAŞARIYA ULAŞTI!

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Balkan Göçmenleri Kültür Derneği Başkanı Lütfi Özgür, 9 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Bulgaristan Parlamento Seçimleri’nde büyük bir başarıya imza atan “Hak ve Özgürlükler Hareketi” hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

HÖH, %17,07 oy oranıyla 47 milletvekili sayısına ulaşarak tarihinde ilk defa 2. parti konumuna yükseldi.

Başkan Özgür, “Sadece etnik temelli bir parti olmadığımızı kanıtladık” dedi ve Türkiye’den Bulgaristan’a giderek oy kullananların sayısının yaklaşık 30 bin olduğunu belirtti. Hedefleri, potansiyel oy sayısını artırarak yükselişlerini sürdürmek ve Bulgaristan Türklüğüne sahip çıkmak. Seçim sonuçlarının tüm Bulgaristan Türkleri için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Bulgaristan’daki seçimler, 9 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşti. Yurt içinde ve dışında kayıtlı yaklaşık 6 milyon 600 bin seçmenin katıldığı seçimde, 240 üyeli parlamento için 31 parti ve koalisyon aday gösterdi. Yurt dışındaki seçimlerin galibi DPS-Hak ve Özgürlükler Hareketi oldu. Yeni seçilen 50. Halk Meclisi bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 50. Halk Meclisi’nin ilk oturumunu 19 Haziran’da toplayacağını açıkladı. Seçim sonuçları, Bulgaristan Türkleri için umut verici bir dönemi işaret ediyor

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.