HASAN BABA CEMEVİ ve KÜLTÜR MERKEZİ ÖRNEK OLACAK

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Cem Vakfı Yalova Şube Başkanı Sinan Giray, Bağlarbaşı Mahallesi’nde önümüzdeki günlerde temeli atılacak  Hasan Baba Cemevi ve Kültür Merkezi’nde son aşamaya gelindiğini belirterek, projenin tüm Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir çalışma olacağını söyledi.

 

Cem Vakfı Yalova Şubesi’nin 1995 yılından bu yana başkanlığını yürüten Sinan Giray, projesi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof.Dr.Hülya Turgut tarafından hazırlanan Hasan Baba Cemevi ve Kültür Merkezi’nin ihalesinin tamamlandığını ve bir iki ay içerisinde temelinin atılacağını söyledi.

 

 

Türkiye’de ilk Cem vakfı  şubesinin Yalova’da kurulduğunu ve kendisinin de aynı zamanda Cem Vakfı Genel Merkez kurucu üyesi olduğunu belirten Giray, “Cem Vakfı olarak Yalova’da kamunun ve insanlarımızın Alevi inanışlarını tanıması için bir çok organizasyon yaptık. Bu çalışmalar sonucunda Alevi Bektaşi inancını insanlarımıza çok iyi bir şekilde tanıtmaya çalıştık. Aynı zamanda Alevilik Bektaşilik anlamında bilgi sahibi olmayan insanlarımızın konuyla ilgili bilgi sahibi olmalarını sağladık. İnsanlar bilgi sahibi olmadıklarına düşman oluyorlar. Aleviler ve Sünnilerle ilgili bugün Ortadoğu’da gerçekleşen olaylara baktığımız zaman bunları bizim ülkemizde göremeyiz. Böyle bir düşmanlık bizde yok. Biz bu tür şeylerin olmaması için elimizden geleni yapmalıyız. Özüne baktığımız zaman hepimiz aynı Allaha aynı Kuran’a, aynı peygambere inanıyoruz.İnancımız içerisinde farklı yorumlar vardır, bunlar da çok doğaldır. Alevilerin ibadetleri  nasıl olur, oruçlarını nasıl tutarlar, cemlerini nasıl yaparlar. Biz organizasyonlarımızı yaparken, bu tür insanların merak ettiği konularda da bilgi sahibi olmalarına çalıştık. Yalova’da bir cemeviyapmıştık daha önce. Ancak orası çok merkezi kalıyor. Yalova’da Aleviler ağırlıklı olarak Bağlarbaşı Mahallesi’nde yaşıyor. Biz de bu konuyu zamanın belediye başkanı Yakup Koçal, Sayın Valimiz ve milletvekillerimize de iletmiştik. Hem Temel Bey’le hem Muharrem Bey ile istişare ederek, Bağlarbaşı Mahallesi’nde de bir cemeviyapılmasına karar verildi.Bununla ilgili bir çalışma yaptık. Terminalin hemen üst tarafında bir arsa temin edildi. Bu arsa da planlara sosyal ve kültür tesisi olarak işletildi. Belediye meclisine götürdük. AKP ve CHP’nin oyları ile meclisten geçti ve Yalova’da bir kültür merkezi cemevi yapılmasına karar verildi” diye konuştu.

 

Cemevini yaparken, Çınarcık’tabulunan Hasanbaba’yı da göz önünde bulundurarak yapılacak Kültür Merkezi’ne bir Hasan Baba Müzesi yapılma fikrinin ortaya çıktığını ve orasının uhrevi atmosferini yeni mekana da taşımak istediklerini belirten Giray, “İnsanlar genellikle burasını piknik yapacak bir alan olarak bilirler. Ancak o alanın hemen üst tarafından bir de Hasan Baba adında bir yatır var. Biz yapacağımız kültür merkezinde sadece o eğlence kısmı ile değil Hasan Baba’nın o uhrevi yönünü de yansıtmak istedik. Bunun için de burada yapacağımız çalışmanın içerisinde bir Hasan Baba Müzesi yapılması fikri ortaya çıktı. Bunu zamanın belediye başkanı Yakup Koçal da destekledi. Şimdiki Belediye Başkanımız Vefa Salman’da bu projeyi desteklediğini söyledi. Yapacağımız kültür merkezinin içinde bir Hasan Baba Müzesi ve aynı zamanda bir cemevi olacak, 250- 300 kişilik. Cemevi’nin hemen altında da ibadet mahallerinde cenazeden sonra, Muharrem ayı, oruç ve aşure aylarında verilen lokma için yemekhane de yapılacak. Biz bu projeyi Yalova’da yapacağız,ancak bu proje aynı zamanda Türkiye’ye de örnek olacak. Bir Türkiye tipolojisi yaratalım istedik. Bundan dolayı da cemevi projesini biz Yalova’da yaptırmadık. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Prof.Dr.Hülya Turgut’a yaptırdık. Bu proje dünyadaki sayılı projelerden birisi, öyle sıradan bir proje olmayacak. Projemiz,  Hasan Baba Müzesi, derslikler, çeşitli kurslar verilebilir, eğitim öğretim derslerine katkı verecek mekanlar tasarlandı” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.