HÜSEYİN ÇİÇEK’TEN “SANAYİ SİCİL BİLGİ SİSTEMİ” AÇIKLAMASI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hüseyin ÇİÇEK, Yapıtığı yazılı açıklama ile “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi” kullanımı hakkında açıklama ile Sanayi Sicil Belgesi almış firmaların, Bu sistemi kullanmaları ve bilgilerini güncel tutma zorunluğunu olduğunu bildirdi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hüseyin ÇİÇEK açıklamasında; “6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamında verilen, Sanayi Sicil Belgesi uygulaması ile, Ülkemizin mevcut üretim imkan ve kabiliyeti tespit edilmeye çalışılmakta, ayrıca istihdam verileri sağlıklı bir şekilde alınarak, geleceğe yönelik olarak geliştirilecek projeksiyonlarla üretim ve yatırım planlamaları yapılmaktadır. Yapılan bu stratejik planlamaların doğru sonuç verebilmesi için kaynakların güvenilir ve güncel olması gerekir.

 

            6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunun 5 inci maddesi gereği, Sanayi Sicil Belgesi almış firmaların, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, web sayfası (www.sanayi.gov.tr) /       E-Hizmetler bölümünde bulunan “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi” menüsünü kullanarak, her yılın ilk dört ayında, yani 01 Ocak 2016 – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında 2015 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvellerini belirtilen elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir.

 

            Yıllık İşletme Cetvelini, Kanunun 5 nci maddesinde belirtildiği üzere, en geç 30 Nisan 2016 tarihine kadar vermeyen işletmeler hakkında, yine 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 9 uncu maddesi gereği, İdari Para Cezası uygulanacaktır.

 

            Bunun yanı sıra, Sanayi Sicil Belgeleri İl Müdürlüğümüzce 2 yıl süre için verilmekte olup, bu husus belgenin altında da yazılı olarak belirtilmektedir. 2 yıllık veriliş süresi dolan belgelerin İl Müdürlüğümüze müracaat edilerek, vizesinin yaptırılması halinde geçerlilik süresi 2 yıl daha uzatılmaktadır.

 

Yalova ilinde faaliyet gösteren sanayi işletmelerimizin cezai yaptırımla karşı karşıya kalmamaları için, Kanun’da öngörülen ve yukarıda belirtilen hususlara riayet edilmesi gerekmektedir.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.