İZMİT’TEN YALOVA’YA BEYİN KANAMASI AMELİYATI İÇİN GELDİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Şiddetli başağrısı, ani bulantı ve kusma şikayeti ile İzmit’de bir sağlık kuruluşuna başvuran M.O’ ya beyin kanaması teşhisi kondu ve ameliyat gerektiği, bulunulan şartlarda bu ameliyatın mümkün olmadığı söylenmiş. Sevk için yer aranan hasta Yalova Özel Atakent Hastanesi’ne kabul edildi. Hasta acil ameliyata alındı. Ameliyatı başarıyla gerçekleştirilen hastanın sağlık durumu şu an iyi.

 

İZMİT'TEN-YALOVA'YA-BEYİN-KANAMASI-AMELİYATI-İÇİN-GELDİ-1.jpg

 

Hastanın ameliyatını gerçekleştiren Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Fahri ERYILMAZ, durumu hakkında şöyle konuştu:

“Hastamız hastanemize şuuru açık, konuşabilir, kol ve bacaklarını hareket ettirebilir vaziyette geldi. Yapılan incelemelerinde beynin ön orta tarafındaki ana damarın bir tanesinde büyük bir kanamış anevrizma (damar baloncuğu) saptandı. Gerekli hazırlıkların ardından hasta acil ameliyata alındı. Yaklaşık 2 saat süren ameliyatta kanamış olan anevrizma başarıyla klipslenerek tedavi edildi. Hasta ameliyattan sonra yalnızca bir gün yoğun bakımda kaldı, ertesi gün servise alındı. Ameliyat sonrası yapılan muayenesinde şuuru açıktı, kol ve bacaklarını oynatabiliyordu. Kendi başına yürüyebildi. Şikayetleri düzelen hasta taburcu edildi.”

Kocasının iyileştiğine çok sevinen eşi ise yaşadıklarını şu şekilde ifade etti; “ O gün hiçbir şeyi yoktu. Normal dışarı çıktı. Tansiyon hastalığı vardı. Dışarda tansiyonu yükselmiş. Eve geldi ve uykusu olduğunu söyledi. Sonra sıkıntılı bir durum olabilir deyip tansiyonu yükselmiş olabileceği şüphesiyle doktora gitti. Doktor beyninden film istemiş ve çıkan sonuca göre de hemen senin ameliyat olman lazım demiş. Bizi hiç bekletmeden Özel Atakent Hastanesine sevk ettiler. Doktorumuz Fahri Bey geldi ve hemen tetkikler istedi. Eşimin beyin kanaması geçirdiğini ve bu kanamanın damar baloncuğundan kaynaklandığını anlattı ve hiç bekletmeden hemen ameliyata aldı. Ameliyat sonrası yoğun bakıma alındı ve ertesi gün servis odasına çıkarıldı. Doktorumuz Fahri bey çok iyi, ilgili ve başarılı bir doktor. Kendisinden çok memnunuz. Bize ameliyat sonrası nelerle karşılaşabileceğimizi, neler yapmamız gerektiğini anlattı. Herkese çok teşekkür ediyoruz, eşim şu an sizler sayesinde sağlıklı bir şekilde benim ve çocuklarımın yanında.” dedi.

Beyin kanaması, beyni besleyen damarların bir veya birkaçında, dışarı kan sızması sonucu kanla beslenen bölgenin çalışamaz duruma gelmesidir. Aniden oluşabilirler. Beyin kanamaları sonrasında felç, konuşma bozukluğu, bilinç problemleri meydana gelebilir. Genç yaşlarda görülen beyin kanamalarının en sık sebebi anevrizma denilen damarlarda oluşan baloncukların yırtılmasıdır. Tedavide kanamanın boyutu ve altta yatan kanamaya sebep olan hastalık belirlendikten sonra hasta ameliyat edilir. Bu tablo kısa sürede ölüme veya felce yol açabileceğinden acil ameliyat gerektirebilir ancak bazı durumlarda ameliyata gerek duyulmayabilir. Ameliyatta genellikle mikrocerrahi yöntemler uygulanır. Uygulanacak yöntemi belirlemede hastanın durumu da önemlidir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğimizde günün her saatinde hizmet sunulmakta ve acil şartlarda bile hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.