KATI ATIK BERTARAFI İÇİN ÖNEMLİ HAMLE

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

YAKAB üyesi belediyeler, Yalova’da katı atıkların bertarafı için oluşturulacak 3. Lota oy birliğiyle karar aldı. YAKAB Başkanı ve Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, YAKAB olarak 18 milyon TL’ye mal olacak 3.Lot için çalışmaların başlatıldığını bildirerek burada önemli bir projeyi de hayata geçireceklerini söyledi.

Yalova İli Yerel Yönetimler Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (YAKAB), yılın son meclis toplantısını gerçekleştirdi. YAKAB Başkanı ve Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un yönetiminde İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri ele alındı.

Üye belediyelerin başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. YAKAB Başkanı Mustafa Tutuk, İstanbul’da gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve ailelerine başsağlığı dilekleriyle başladığı konuşmasında birlik üyeleriyle birlikte tek tek gündem maddelerini ele aldı. 2023 mali yılı gelir tarifesi ve 2023 mali yılı bütçesinin görüşüldüğü toplantıda YAKAB Müdürü Kağan Akgün ile YAKAB Saymanı Serkan Şahin tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

3. LOT İÇİN KAZI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

YAKAB Müdürü Kağan Akgün yaptığı sunumda Yalova’nın katı atık bertarafı ile ilgili çöplerin depolanacağı 3. Lot çalışmalarının başlatıldığını bildirdi. Aktarma Tesisi, Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi ve Yakma Tesisi projelerinin de olduğunu söyleyen Müdür Akgün, nihai amacın Yalova’ya katı atık bertarafıyla ilgili bir Entegre Tesisin kurulması olduğunu bildirdi.

KARARLAR OY BİRLİĞİYLE GEÇTİ

Yapılan toplantıda birlik üyeleri de söz alarak görüşlerini dile getirdi. Birlik üyeleri, görüşülen gündem maddelerine oy birliğiyle destek verdi. Yalova için gerekli olan 3. Lotun bir an önce yapılması için de oy birliğiyle karar alındığını söyleyen YAKAB Başkanı Mustafa Tutuk, “Yalova olarak katı atıkların bertarafı için bekleyecek zamanımız yok. 3’üncü lota acilen geçmemiz gerekiyor. Yalovamızda ileride bir çöp sorunu oluşmaması için önemli bir karar aldık. Bunun için de çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. 3’üncü lot için kazı çalışmalarımıza başladık, 2023’te çöplerimizi buraya dökeceğiz. Adım adım da entegre tesisimizi hayata geçireceğiz” dedi.

ATIKLAR ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Başkan Tutuk, 3’üncü lotun dolum süresini uzatacak önemli bir projeyi de hayata geçireceklerini bildirdi. Sıfır atığın nihai olarak sağlanabilmesi için çalışma yürüttüklerini söyleyen Tutuk, “3’üncü lot ile birlikte 3 ay içerisinde Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY) projesini hayata geçireceğiz. Bu tesis ile 3. Lot alanında sadece organik atıklar depolanacak. Diğer tüm ürünler ayrıştırılacak. Ayrıştırılan ürünler de yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülecek. Eskiden sadece çöp gazından elektrik üretiliyordu. Şimdi ise atıklar özelliklerine göre ayrıştırılacak, enerji ve geri dönüşüme katkı sağlayacak. Böylece ‘sıfır atık’ konusunu tam olarak Yalovamızda sağlayabileceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantı, birlik üyesi başkanların hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.