“KENEVİRE DAİR HERŞEY” BELGESEL ÇEKİMİ YAPILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Türkiye Radyo Televizyon (TRT) Kurumundan gazeteciler Özge Güngörmüş ve İlyas Umut Özacar konusu “kenevir” olan bir belgesel çekimi için 21 Ekim Perşembe günü Yalova Üniversitesi’ni ziyaret ettiler.

Kenevir üzerine yıllardır farklı bilimsel çalışmalar yapan Dr. Öğr. Üyesi Hatice Aylin Karahan Toprakçı, Dr. Öğr. Üyesi Ozan Toprakçı ve yüksek lisans öğrencisi Mukaddes Şevval Çetin ile yapılan görüşmeler ve çekimlerin yer alacağı belgeselin önümüzdeki günlerde TRT Belgesel kanalında, TRT sosyal medya kanallarında ve TRT web sitesinde yayınlanması planlanıyor.

TRT muhabirleri Özge Güngörmüş ve İlyas Umut’un üzerinde çalıştığı ve ismi henüz belli olmayan kenevir konulu belgeselin üç bölümden oluşması planlanıyor. Kenevir bitkisi ile ilgili tüm aşamaların yer alması planlanan belgeselin ilk bölümünde kenevirin tarihçesi, kenevir ekimi, Türkiye’de kenevir ekimi gibi konular irdeleniyor ve konuyla ilgili uzmanların görüşü yer alıyor. İkinci bölümde ise kenevir bitkisinin hasat aşaması ve kenevir ekimi dikimi üzerine çalışmalar yapan bilimsel merkezler uzman görüşleriyle birlikte yer alıyor. Üçüncü bölümde ise kenevir ile ilgili AR-GE ve ürün çalışmaları, kenevirin ülkemiz ekonomisine yapacağı katkılar ve ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalar ele alınıyor.

Belgeselin üçüncü bölümünde yer alacak olan ve Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği laboratuvarında gerçekleşen görüşme ve çekimlerde Dr. Öğr. Üyeleri Aylin ve Ozan Toprakçı ve öğrencilerinin kenevirle ilgili yaptığı çalışmalar tüm yönleriyle ele alındı. Kenevir ile ilgili “Ülkemizde bilimsel anlamda neler yapılıyor ve neler yapılabilir?” gibi soruların cevaplarının arandığı görüşmede, kenevirin ülkemiz ekonomisi için önemi, sanayi ile işbirliği yapılarak kenevir ile ilgili neler üretilebilir gibi konular üzerinde duruldu.

Gazeteci Güngörmüş ve Umut yaptıkları araştırmalar sonucu ülkemizde kenevirin araştırma geliştirme ve ürün anlamında en yetkin isimlerinden olan Dr. Öğr. Üyeleri Aylin ve Ozan Toprakçı çiftine ulaştıklarını ve bu belgesel çekiminde yer almalarını rica ettiklerini ifade ettiler. Tekliflerini kabul ederek kenevir belgeselinde yer alan Toprakçı çiftine ve Yalova Üniversitesi’ne teşekkür ettiklerini belirttiler.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.