KIŞ TEDBİRLERİ AÇIKLANDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova il Emniyet müdürlüğü tarafından yapılan kış tedbirlerini açıkladı.

Ülkemizin kış mevsimine girmesi ile birlikte oluşacak yağmur, tipi, kar yağışı, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşulları sonucunda, sürücülerin görüş mesafeleri azalmakta, araçların fren mesafeleri artmakta, trafik güvenliği olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu doğrultuda trafik kazalarında önemli oranda artışlar meydana gelmektedir. Ağırlaşan yol şartlarında karayolu taşımacılığında meydana gelmesi muhtemel trafik kazalarının önüne geçebilmek, ölüm ve yaralanmaları en az seviyeye indirebilmek amacıyla ilimiz sınırları içerisinde kış mevsiminde alınacak trafik tedbirlerini görüşmek üzere Vali Yardımcımız Sayın Atilla Selami ABBAN  başkanlığında Valilik Toplantı salonunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla 11/12/2013 günü saat 14:00’da kış aylarında alınacak trafik tedbirleri hakkında toplantı düzenlenmiştir.

 Düzenlenen toplantıda;

–          Acil Yönetim Merkezi Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde oluşturulmuş,  İller arası ve diğer kurumlarla koordinasyon bu merkezce sağlanacaktır.

–          İlimizde trafik ulaşımını etkileyecek hava durum raporunun kış mevsimi süresince Meteoroloji Müdürlüğünce Acil Yönetim Merkezine bildirilecektir.

–          İzmit ve Bursa Devlet Karayolunda yoğun kar yağışı, buzlanma gibi olumsuz hava koşulları sebebiyle Karayolunun trafiğe kapanması halinde Acil Yönetim Merkezince Karayolu elverişli hale gelinceye kadar araçların (Konaklama tesisleri v.b. yerlerde) bekletilmesi sağlanarak, terminallerden otobüslerin hareketlerine izin verilmeyecektir. 

–          Araç sürücüleri ve yolculara imkânlar ölçüsünde yardımda bulunularak yol güzergâhındaki benzin istasyonlarında ve şehirlerarası otobüs terminalinde bekletilecektir.

–          İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı taşımalı eğitim yapan köy yollarının devamlı açık tutulması sağlanacaktır. Yoğun kar yağışı durumunda okul servis araç şoförleri servise çıkmadan önce Acil Yönetim Merkezini telefonla arayarak yolların kapalı olup olmadığını öğrenerek hareket edeceklerdir.

–          İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ambulansların hasta veya yaralılara müdahale için yola çıkmadan önce veya çevre İllere hasta sevkinden önce yol durumu hakkında Acil Yönetim Merkezinden bilgi alacaklardır.

–          Karlı ve buzlu yol kesimlerine gelinmeden önce TIR tipi araçlar ile gerek görülmesi halinde ağır tonajlı diğer araçlar uygun yerlerde kısa süreler ile bekletilecek,

–          Zincirsiz araçların seyrine müsaade edilmemesi için zincir takma noktaları olarak D-575 nolu Devlet Karayolu Kirazlı Köyü yol ayırımında, Bursa İl’ine gidiş yönüne göre sağ şerit ve emniyet şeridi ile Çınarcık-Termal İl Karayolu kavşağında Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğünün önü kullanılacaktır.

–          Zincir takması zorunlu olan (Otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, lastik tekerlekli traktör) araçların zincir takmaları sağlanacak, bu araçlardan kar lastiği olanlara yola devam etmelerine müsaade edilecektir. Araçların takip mesafelerini arttırmaları, mecbur kalmadıkça sollama yapmamaları, yavaş ve dikkatli seyretmeleri hususlarında uyarılar yapılacaktır.

–          Kapanan yollarda tuzlama çalışmasının yapılacaktır.

–          Arıza, kaza veya hava şartları nedeniyle yolda kalan araçların kurtarılmaları için özel veya resmi vinç ve kurtarma araçları yol kesimleri, kavşaklar ve Bölge Trafik Şube Müdürlüğünde hazır bekletileceklerdir. Devamlı ulaşılabilir telefon numaraları ve görevliler Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından belirlenecektir.

–          Trafik denetleme ekip ve timleri güzergâh üzerinde ve terminallerde, araçlarda teknik yönden ve teçhizat ile avadanlıkların (Zincir, takoz, çekme halat, ışık donanımı, ilk yardım çantası, lastikler vb.) denetimini yapacaklardır. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.