MEVSİM GEÇİŞLERİ FİBROMİYALJİ ŞİKAYETLERİNİ ŞİDDETLENDİRİYOR

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Kemal Okan SOYKAN, yaygın vücut ağrıları ve halsizlik ile belirti veren “ Fibromiyalji (Kas Romatizması)” hastalığının mevsim geçişlerinde arttığına dikkat çekerek tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

“ Fibromiyalji sendromu, yaygın kas ağrıları oluşturarak yaşam kalitesinde düşüşe neden olan, rahatsız edici bir hastalıktır. Ağrılar daha çok bel ve boyun bölgelerinde yoğunlaşır. Hastalar ağrıların yanı sıra yorgunluk, halsizlik, terleme, titreme, uyuşma hissi, mide ağrısı, sancılı adet, gözlerde ve ağızda kuruluk ile uyku bozukluğu ve buna bağlı olarak güne yorgun başlama gibi durumlardan da şikayet ederler. Mevsim geçişleri ve soğuk havalara bağlı olarak artan semptomlar, kişilerde işgücü kaybına da neden olur. Hastalar artan ağrı şikayetleriyle çoğu zaman farklı branş doktorlarına başvururlar lakin bu durum hem zaman kaybına hem de hastanın sağlık sorununda artışa neden olur.

Fibromiyalji, çoğu kadın olmakla birlikte her yaş ve cinsiyette görülebilir. Herhangi bir romatolojik, viral veya bakteriyel hastalığı olanlar ile psikiyatrik sorunları olan kişiler fibromiyalji açısından risk altındadır.

Hastalıkta tek bir tedavi şekli yoktur. Hastalık, ağrıyı ve yorgunluğu dindirmek amacıyla düzenlenecek ilaç tedavisinin yanı sıra kişiye özel egzersiz programı luşturulması, fizik tedavi, masaj ve düzenli diyet gibi uygulamaları da içine alan multidisipliner bir programla tedavi edilmelidir. Gerekli durumlarda hastaya psikiyatrik destek de verilebilir.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.