MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ HALİL İBRAHİM AKMEŞE’NİN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

İl Millî Eğitim Müdürümüz Halil İbrahim Akmeşe, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Akmeşe mesajında; “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş meşalesini yaktığı, bağımsızlık ve özgürlük için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak Milli Mücadeleyi başlattığı günün 104. yıldönümünü coşku ve gururla kutluyoruz.

Milli Mücadele’de Samsun’un önemini, Atatürk’ün Nutuk’u Samsun’a çıkmasıyla başlatması ve o yıllardaki şu sözleriyle anlamak mümkündür: “Ben, 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddî hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevî bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bütün milletime güvenerek işe başladım.

19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğin teminatı gençlere armağan ettiği bir bayram olması nedeniyle de büyük önem arz etmektedir. Tarihin akışına yön veren bu gün Türk Milletinin bağımsızlığı ve aydınlık yarınları için de bir dönüm noktası olmuştur. Atatürk, kendini vatan için feda eden kahramanların da günü olan 19 Mayıs ile “En büyük eserim” dediği Cumhuriyeti gençlere duyduğu güvenle ve şu sözlerle emanet etmiştir: “Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.

Bu sözleri rehber edinerek birlik ruhuyla hareket eden, kendini en üst düzeyde eğitmiş, millî ve manevî değerlerine bağlı Türk gençliğinin Millî Mücadeledeki ruhu kararlılıkla sürdüreceğine ve Türkiye Cumhuriyetini daha aydınlık yarınlara taşıyacağına yürekten inanıyorum.

Sevgili gençler,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.” sözünü aklınızdan çıkarmadan içinizdeki güç ve inançla hedeflerinize ilerleyin. Sizler bu ülkenin geleceği ve bayrağımızı daima dalgalandıracak olanlarsınız. Sizlere emanet edilen bu kutsal vatanı korumak ve sizden sonraki nesillere aktarmak bu milletin evlatları olarak temel görevinizdir. Bu bilinç ve farkındalıkla vatana millete hayırlı ve çalışkan bireyler olma gayreti içerisinde olmanız ve Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri (Cumhuriyeti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.” sözünü her daim hatırlamanız gerektiğini unutmayınız.

Türk Milli Eğitimi okul öncesinden mesleki eğitime, okullaşma oranından istihdama kadar çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe güvenle hazırlanmaları için nasıl çalışıyorsa sizler de geleceğinizi şekillendirmek için öyle çalışmalısınız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Güzel, mutlu ve umutlu bir yaşam umuduyla hepinizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, birlik ve beraberlik içinde nice bayramlar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.