MİLLİ EĞİTİMDE TERCİH DÖNEMİNDE ÖĞRENCİLERE DANIŞMANLIK HİZMETİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Ortaöğretim Kurumları Merkezi Sınavı İle Ortaöğretime Geçecek Öğrenciler İçin Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Tercih Danışmanlığı Hizmeti Verilecek.

 

 

Ortaöğretim kurumları merkezi sınavı ile ortaöğretime geçecek öğrencilere tercih danışmanlığı sürecinde ilgi, yetenek ve kişilik özellikleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde rehberlik hizmeti sunulması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışma bölgesinde yer alan il genelinde toplam30 Tercih Danışmanlığı Komisyonu kuruldu. Kurulan Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında 15 yönetici, 30 rehberlik öğretmeni ve öğretmen görevlendirildi. İl merkezimizde Rehber Öğretmen olmayan okullarımıza hizmet verebilmek amacıyla da 1 Mobil Tercih Danışmanlığı Komisyonu kuruldu.

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tosun: “Temel eğitimden ortaöğretime geçecek öğrenciler için tercih danışmanlığı komisyonları kuruldu. Ortaöğretim kurumları merkezi sınavı kapsamında liselere yerleştirme başvurusu yapacak öğrenciler için kurulan Tercih Danışmanlığı Komisyonları 02-13 Temmuz´da hizmet verecek.” diye konuştu.

 

Müdür Ali Tosun, “2017-2018 eğitim-öğretim yılı temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde yer alan öğrencilerimiz; Proje Okulları, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri arasından kendilerine uygun okulları seçip tercih listelerini Tercih Danışmanlığı Komisyonu eşliğinde oluşturacaklar.” dedi.

 

Komisyonlarda görev alacak öğretmenlerin, öğrenci ve velilere, tercihlerde öğrencinin ilgi ve yeteneğini dikkate alınacağını ifade eden Müdür Ali Tosun, komisyonda görevli öğretmenlerin öğrenci ve velilere okul kontenjanları, yüzdelik dilimler, başarı sıralaması, okulların ulaşım, barınma imkânları ve fiziki şartlarına ilişkin bilgiler aktaracağını söyledi. Öğrencilerimizin geleceğini şekillendirecek olan sınavın tercih döneminde yardımcı olacak olan Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında görevli rehberlik öğretmenlerimize ve yöneticilerimize başarılar diledi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.