ÖĞRENCİ’DEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova’da İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan kız öğrenci ödül olarak kazandığı altını Yalova Harp Malulü Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ne hediye etti.  Öğrencinin altını dernek başkanına verdiği anda ise dernek başkanı Mustafa Ürkmez gözyaşlarına hakim olamadı.
 

 

Yalova’da 12 Mart tarihinde gerçekleştirilen İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan 75. Yıl Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Elif Umay Kınık‘a Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından altın hediye edildi.

 

Ancak öğrenci bu ödülü şehit ve gaziler derneğine hediye etmek istediğini öğretmenlerine iletti. Bunun üzerine Yalova Harp Malulü Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ne gelen öğrenci ve öğretmenler dernek başkanı Mustafa Ürkmez tarafından karşılandı. Burada neden altını şehit ve gaziler derneğine hediye etmek istediğini anlatan 75. Yıl Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Elif Umay Kınık, “Büyük şair mükemmel insan Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı yazıp 500 liralık büyük ödülü hak ettiğinde arkadaşının paltosunu ödünç alıp giyerek sokağa çıkıyordu. Yani giyecek bir paltosu bile yoktu. Fakat böylesine büyük maddi sıkıntılar içerisinde olmasına rağmen kazandığı para ödülünü kadın ve çocuklara iş öğreten ve cephede ki askerlere elbise diken Dar’ül Mesai Vakfı’na  bağışladı. Bende büyük şairimizin hayatı ile ilgili açılan yarışmada birinci olup aldığım ödülü şehit ve gaziler derneğine bağışlıyorum, Mehmet Akif Ersoy ve şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Şehitlerimizden emanet kardeşlerimizin birinin yüzünde küçük bir tebessüm oluşturabilirsem ne mutlu bana” dedi.

 

Konuşmadan sonra ayağa kalkarak kız öğrenciyi alnından öpen Yalova Harp Malulü Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri Derneği başkanı Mustafa Ürkmez konuşmasına başlamasına rağmen bir anda titremeye başlayan sesi ile göz yaşlarına boğuldu. Kısa bir süreliğine odadan çıkan dernek başkanı sonra gelerek, “Evladımıza çok teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşünce çekirdekten başlıyor. Bu Türk milletinin ne kadar vefakar ve cefakar olduğunu gösteren bir örnektir. Maddiyat hiç bir zaman önemli değil, önemli olan bu yavrumuzun yüreğindeki maneviyattır” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.