OKULLAR DAHA EMNİYETLİ OLACAK

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açılama ile okulların çevresinde alınacak olan tedbirleri hakında açıklamada bulundular.

 

Okullarda güvenli ve huzurlu bir eğitim öğretim ortamının sağlanması amacıyla İçişleri Bakanlığının 22.01.2013 tarihli “Güvenli Okul-Güvenli Eğitim Projesi” ve 14.09.2014 tarihli “Okul ve Çevrelerinde Alınacak Koruyucu ve Önleyici Tedbirler” konulu genelgeleri ile ilgili olarak mevzuat hükümleri doğrultusunda;

 

Yalova Valiliğince eğitim ve öğretim dönemleri süresince Yalova il sınırları içerisinde bulunan ilkokul, ortaokul, liseler ve dengi okulların bahçesini ve çevresini kapsayan “Okulla İlişiği Olmayıp Okul Çevresinde Toplanan Şahısların, Okul Çevresinden Uzaklaştırılması ve Bu Karara Uymayanlara İdari Para Cezası Uygulanmasına Dair Karar” konulu 01.12.2014 tarih ve 2014/1 sayılı Valilik kararı alınmıştır.

 

Alınan karar kapsamında;

 

  1. İlkokul, ortaokul, lise ve dengi okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, okul öğrencisi olmayan, okulla ilişiği bulunmayan ve öğrenci velisi olmayan şahıslar okul çevresinde bulundurulmayacaktır.

 

  1. Öğrencilerin, şiddet içeren olaylardan madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal bedensel ve cinsel yönde etkileyecek müstehcen neşriyat ve diğer olumsuz unsurlardan, yasa dışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunması için, okul ile ilişiği olmayan, işsiz güçsüz boşta gezen, durumundan şüphelenilen kişilerin okul önü ve çevresini mekan tutmaları önlenecektir.

 

Alınan karara uymayanlar hakkında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi gereğince, aynı Kanun’un 66. Maddesine istinaden, fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi ve diğer hükümleri doğrultusunda yasal işlem yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.