ÖZEL’DEN 3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ AÇIKLAMASI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

CHP Yalova İl Başkanı Özcan Özel 3 Mayıs “ DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ ”  nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı Özel “ Basın Özgür olmadığı sürece Demokrasi de Özgür olamaz “ dedi.

 

Özel açıklamasına şu satırlarla devam etti “Özgürlüğü kalemini yada klavye tuşlarını hakaret sınırlarını aşmadan kullanan insanlar için anlamı büyüktür. Buna rağmen yazıları kısıtlanıp, insanlar yargı alanına taşınıyorlarsa ortada iktidarın sesi olmamalarından. Özgürlük bazıları için sadece cep harçlığı ifade ediyorsa orada Basın Özgür değil sadece teslim alınmış var demektir. TGC Başkanı Sn. Olcayto bir açıklamasında Basınımızın ülkemizde özgürlük derecesini şu cümlelerle ifade ediyordu.

 

Kötü değil, çok kötü “ diyerek. Şu anda hapishanelerde dava edileceği günlerini bekleyen 150 üzerinde gazetecimiz bulunmaktadır. Haklarında isnad edilen suçları belirten iddanameler henüz ortaya çıkmış değildir. Mantık, olmasa da cezasını çeksin yaklaşımıdır. Bu İnsan Haklarına vurulmuş bir darbedir. Adil değildir. Geç gelen adalette adalet değildir. Aynı zaman da yüzlerce gazete emekçisi işyerleri kapatılmak suretiyle mesleklerini yapamaz konuma getirilmiş, işsiz kalmış durumdadırlar. Sadece iktidarın hoşlanmadığı şeyleri yazanların başlarına neler geleceği artık bilinen bir şeydir. İktidar borazanlığını yapan yandaş diye tarif edilenlerin ise özgür olduklarından bahsetmek bizleri sadece yanılgıya götürür. “

 

“Basın Özgürlüğü, BM tarafından, İnsa Hakları Evrensel Beyannamesinde ilan edilen, birçok ülke tarafından kabul edilmiş karardır. Özgür basın, demokratik sistemin korunması ve güçlendirilmesinde son derece önemli bir unsurdur. Ayrıca insan haklarına ve hukuka dayalı demokratik ve siyasal toplumsal düzenimizin yükselmesinde önemli rol üstlenmektedirler. Bu vesileyle ülkemiz ve ilimiz de bu yüce görevi yapan Basın Mensubu arkadaşlarımızın özgürlüklerini korkmadan ve yılmadan kullandıkları günlere bir an önce ulaşmaları en büyük beklentimizdir. “ dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.