SABİT VE GEZGİNCİ ARICILARIN SORUNLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü orman arazilerinde konaklayan sabit ve gezginci arıcıların yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla değerlendirme toplantısı düzenledi.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Vali Muammer Erol başkanlığında düzenlenen toplantıya Muammer Erol’un yanısıra Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, İl Müdürü Suat Parıldar, Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Il Jandarma Komutanı Mustafa Bakçepınar,  Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu, bazı muhtarlar ve arıcılar katıldı.

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu toplantıda yaptığı konuşmada birlik olarak yaptıkları çalışmalardan bahsederek yaşadıkları sorunlarla ilgili taleplerini dile getirdi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar’da yaptığı konuşmada Yalova’daki arıcılığın durumu ile ilgili bilgiler aktardı.

Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın ise Orman Alanlarında konaklayan sabit ve gezgin arıcıların sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini, yasaların izin verdiği ölçüde her türlü sorunlarını çözebilmek için gayret göstereceklerini ifade etti.

Toplantıda söz alan arıcılar da 12 ay boyunca konaklamak zorunda oldukları Yalova’daki ormanlık alanlarda konaklama izni konusunda yaşadıkları sorunları dile getirdiler.

Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın arıcılardan gelen soruları tek tek cevaplandırarak konu ile ilgili yapılacak düzenlemelerle ilgili arıcıların her yıl için almak zorunda olduğu konaklama izinlerinin orman arazileri için yıĺ içinde konaklama sürelerini uzatabileceklerini söyledi.

Ayrıca arılıklarda kullanılan baraka ve çit sistemleri standart ölçülerde, ahşap ve tek tip yapılarak hem orman estetiğinin bozulmaması, hem de Orman İşletme Müdürlüğünün kontrolünde olması sağlanacak. Bu çalışmalar neticesinde gerçekten arıcılık yapan tüm arıcıların mağdur olmasının önüne geçilmiş olacak. Bundan sonra  konaklama iznini alan arıcı konakladığı yere, böylece her hangi bir olumsuzlukta kendisine ulaşılabilmesi için isim ve  iletişim bilgilerinin yer aldığı tabelayı hazırlayarak  konaklamasını yapacak..

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.