SAĞLAM KEMİKLERE SAHİP OLMAK İÇİN BU ÖNERİLERİN DİKKATE ALINMASI GEREKLİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Serhan ÖRNEK, kemik sağlığının önemine değinerek sağlam kemiklere sahip olmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirdi.

 

“ Kemiklerimiz, bizi taşıyan, ayakta tutan, iç organlarımızı dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruyan yapılardır. Bu yapıda zamanla ciddi boyutlara varabilecek deformiteler oluşabilmektir. Genelde 30 yaş altı kişilerde fazla endişe uyandırmayan bu durum için erken zamanlarda önlem almaya başlamak gereklidir.

 

Kemiklerimizi güçlendirmek dendiğinde aklımıza ilk gelen şüphesiz egzersiz yapmaktır. Hareket etmek birçok sağlık sorununa çözüm oluşturur. Kemiklerimiz için de yürüyüş yapmak, ağırlık kaldırmak ve dayanıklılık koşuları oldukça faydalıdır.  Hareket etmek aynı zamanda kasların da sağlıklı olmasını sağlar, denge hissini geliştirir. Ayağımıza uygun ayakkabı seçimine de dikkat etmek gerekir. Kemiklerimizi dengede tutacak rahat, yumuşak ve ayağın ön tarafına yük bindirmeyen hafif topuklu ayakkabıların tercih edin. D vitamini de kemiklerimiz için çok değerlidir. Vücudumuzda yeterli emilim olmayıp kalsiyum seviyesi azaldığında kemik yıkımı başlar. D vitamininin en önemli kaynağı ise güneştir. Bu nedenle bol bol güneşlenin. İdeal kilonuzu koruyun. Sigara ve alkolden uzak durun. Tiroid hormonları kemik sağlığını etkiler.Hormon seviyenizi takip ettirin. Kortizon tedavisi alan hastaların kemik yapısında zayıflama olabilmektedir. Dengeli ve kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmek kemikleri güçlendirmek için gereklidir. Günlük beslenmenize eklenebilecek kalsiyum zengini çeşitli yiyecek ve içecekler sadece kemiklere değil genel sağlığa da oldukça faydalıdır. Kalsiyuma ek olarak magnezyum, çinko, potasyum, K ve C vitamini de kemik dokusunun yenilenmesi, mineral yoğunluğunun artışı ve kemik erimesinin önlenmesi için gereklidir. İlerleyen yaş ile birlikte daha tedbirli olmak gerekir.  Kemikler, yaşa bağlı olarak incelir ve güçsüzleşir. Düzenli aralıklar ile doktora gitmek, kemik yoğunluğu ölçümlerinin yapılması, dengeli bir diyet, fiziksel kapasiteye uygun bir egzersiz programı yaşlılık günlerinin kemik sağlığı açısından sorunsuz atlatılmasına yardımcı olur.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.