SEÇİM YASAKLARI BAŞLADI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Seçim yasakları ve yurt dışında oy verme işlemi başladı. Yasaklar kapsamında kamuoyu araştırmaları paylaşılamayacak, adayların lehinde ya da aleyhinde yayın yapılamayacak.

 

10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili seçim yasakları ve yurt dışında oy verme işlemi bugün başladı.

Yasaklar kapsamında kamuoyu araştırmaları paylaşılamayacak, adayların lehinde ya da aleyhinde yayın yapılamayacak.

Buna göre;

* Seçim yasakları kapsamında; bugünden itibaren kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım yapılamayacak.

* Oy verme gününü takip eden güne kadar; şehir içi veya şehir dışında, toplu taşıma amacıyla kamu hizmetlerinde kullanılan taşıtlarda propaganda içeren yayınlar yapılamayacak.

* Kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar, seçmenin oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunamayacak.

* Yurt içinde yapılacak seçim propaganda gezilerine; Başbakan ve Bakanlarla, milletvekilleri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla katılamayacak. Yine seçim gezilerinde; protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek. Seçim propagandasıyla ilgili gezilere hiçbir memur katılamayacak.

 

Propaganda

Adaylar, radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına da yine 3 Ağustos Pazar günü başlayacak.

Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması ise 4 Ağustos Pazartesi günü tamamlanacak.

Seçim propaganda dönemi 9 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00′de sona erecek.

10 Ağustos’taki ilk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde seçimin ikinci tur oylaması 24 Ağustos Pazar günü yapılacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.