TEMA YALOVA GOP İLKOKOLUNDA AĞAÇ KARDEŞLİĞİ UYGULAMASI YAPTI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği TEMA’nın Ağaç Kardeşliği projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında önceki gün GOP İlköğretim okulundaki 3 C sınıfı öğrencileriyle uygulama yapıldı.

TEMA Yalova Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız ve İl Temsilci Yardımcısı ve İletişim ve Sosyal Medya Sorumlusu Gökmen Kılıç, Yalova Merkez Gaziosmanpaşa Ilkokulundan 3 C sınıfındaki TEMA Ağaç Kardeşliği Projesi kapsamında eğitimlerini tamamlayan öğrencilere pandemi koşullarına uygun olarak Gözlem Kutusu, Gözlem Defteri, Yaprak Çarkı, Etiket, Saksı, Saksı Etiketliği, Karaçam Tohumu dağıtarak ve öğrencilerle uygulama yaptılar. Ayrıca sınıf içi etkinliklerde kullanılmak üzere Ağaç Posteri, Ağaç ve Yaprak Kartlarını (Kutu Oyunu) sınıf öğretmeni Nilgün Ak’a teslim ettiler.

Öğrenciler sınıf öğretmenleri ve velileriyle birlikte neşe içerisinde saksılara çam tohumu diktiler ve fidan üretmek üzere saksıları evlerine götürdüler.

Ağaç Kardeşliği Projesi Nedir?

TEMA Yalova Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız etkinlikle ilgili verdiği bilgide;

“Ağaç Kardeşliği Projesi; Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfının (TEMA) 2016 yılı itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle uyguladığı, yardımseverlik koşusu yapan gönüllü koşucuların desteğiyle hayata geçirilen bir doğa eğitim projesidir.

Proje ile ilkokula giden çocukların doğayı deneyimleyerek öğrenmeleri; ekosistem, endemik bitki, biyolojik çeşitlilik gibi kavramları tanımaları ve tohum yetiştirme sürecini gözlemlemeleri ve “Orman Ekosistemi ve Biyoçeşitlilik” konusunda farkındalık kazanmaları amaçlanmaktadır. Aynı zamanda oluşturulan “Ağaç Kardeşliği Hatıra Ormanı”yla erozyonla mücadeleye katkı sunulması hedeflenmektedir.

Eğitim Etkinlikleri

Proje kapsamında her çocuğa 1 adet olmak üzere Gözlem Kutusu, Gözlem Defteri, Yaprak Çarkı, Etiket, Saksı, Saksı Etiketliği, Çeşitli Tohumlar ve her çocuğun adına özel hazırlanan sertifikalar verilmektedir. Sınıf içi etkinliğinde kullanılmak üzere öğretmenlere Ağaç Posteri, Ağaç ve Yaprak Kartları (Kutu Oyunu) verilmektedir. Ayrıca ilkokul seviyesindeki çocuklara özel hazırlanan kısa süreli etkinlikler, sunumlar okullarda öğretmenlerin desteğiyle, TEMA Vakfı gönüllüleri tarafından uygulanmaktadır. Bu proje ile çocukların kendi yörelerine özgü tohumlardan kendi fidanlarını yetiştirmeleri sağlanarak bitki yetiştirme sürecini deneyimleyebilmeleri sağlanmaktadır.

Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

Proje kapsamında 5 yılda Türkiye’nin 80 ilindeki yaklaşık 33.000 çocuğa ulaşıldı. 2016 ve 2018 yılında Çanakkale Biga’da, 2017 yılında Balıkesir Bandırma’da, 2019 ve 2020’de ise Edirne’de olmak üzere 5 hatıra ormanı oluşturuldu. Yaklaşık 33.000’i çocukların proje kapsamında kendi yetiştirdikleri fidanlar olmak üzere oluşturulan 5 hatıra ormanındaki fidanlar ile birlikte toplamda yaklaşık 66.000 fidan toprakla buluştu.

Ağaç Kardeşliği Projesi için yardımseverlik koşusu yaparak, iyilik peşinde koşan 6.243 gönüllü koşucumuz, bu zamana kadar toplam 3.918.090 TL kaynak yaratarak projeye katkı sağladı. Herkes yardımseverlik maratonlarına katılarak projeyi destek olabilir.

Yalova TEMA olarak ilimizde 2020-2021 eğitim öğretim yılında ilkokul 3 ve 4 sınıflarda 2020 yılında 1 sınıfımızda, 2021 yılında 11 sınıfımızda olmak üzere toplam 12 sınıfımızda 288 öğrencimize ulaşarak Ağaç Kardeşliği projesini uyguladık.

Bu projeye maddi destek olmak için Yalova TEMA olarak yardımseverlik koşularına da katılıyoruz.

7 kasım 2020 de 42.Sanal İstanbul Maratonunda YALOVA TEMA takımı olarak 37 koşucumuzla 439 bağışçıdan  14.144 TL bağış alarak 112 çocuğun eğitimine katkıda bulunduk

27 Mart 2021 de Sanal İstanbul Yarı Maratonunda YALOVA TEMA takımı olarak 36 koşucumuzla 162 bağışçıdan 6.531 TL bağış alarak 56 çocuğun eğitimine katkıda bulunduk

Katıldığımız iki yardımseverlik koşusuyla Yalova TEMA olarak Ağaç Kardeşliği projesine toplamda 601 bağışçıdan 20.675 TL bağış alarak 168 çocuğumuzun eğitimine katkıda bulunduk” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.