TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER BAHÇESİ’NDE İLK HASAT YAPILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

170 tür tıbbi ve aromatik bitki ve 50 tür tıbbi ağaç bulunan Altınova Belediyesi Hersek Lagünü Doğa Eğitim ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesinde ilk hasat yapıldı.

Çeşitliliği ile Türkiye’nin en önemli Tıbbi Aromatik Bahçesi olan Hersek’te ilk hasada katılan davetlilere Menta (Nane ile demlenen çay ikram edildi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Hersek Lagünü Sulak Alanı Doğa Eğitim Merkezi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesinde bulunan tıbbi aromatik bitkilerin ilk hasadı, Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı ve Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral tarafından yapıldı.

Tesisin Türkiye’ye örnek olacağını söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Son derece faydalı ve yüksek ekonomik değere sahip tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ve ürün haline getirilmesi bölgemiz adına çok önem taşıyor. Bahçemiz bu nokta da bir laboratuvar bir uygulama okulu olacak. Bahçemizdeki 170 tür tıbbi ve aromatik bitki ile 50 tür tıbbi ağaç hem şifa hem güzellik hem de huzur verecek” diye konuştu.

İLK HASATTAN İKRAM

Hasatla ilgili yapılan bilgilendirmede ise şu ifadelere yer verildi: “Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesinde 187 adet tıbbi aromatik bitki bulunmakta olup bugün ilk hasat olarak Mentha piperita türünün hasadı Sayın Valimiz ve Müdürlerimiz tarafından gerçekleştirilmiş ve ürünün çayı yapılarak misafirlere ikram edilmiştir. İlimizde bir ilk olan bahçede bulunan diğer tıbbi aromatik bitkilerin hasatları da ilerleyen günlerde devam edecektir.  Ayrıca Sayın Vali Yardımcımız ile Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Alanımızda ziyaret edilerek kuş gözlem kulesinden alandaki kuş türleri gözlemlenmiştir. Alanla ilgili genel bilgiler kendisine aktarılmıştır.”

GENİŞ KATILIM

Lagünü Doğa Eğitim ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesindeki ilk hasat törenine; Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı ve Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ın yanı sıra; Altınova İlçe Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz, Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, DKMP Genel Müdürlüğü 2. Bölge Sulak Alan Şube Müdürü Abdülkadir İnci, Doğa Koruma Milli Parklar Yalova İl Müdürü Nevzat Alğan ve daire amirleri katıldı.

Hasadın ardından Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, davetlilere Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen “Doğa Pasaportu” hakkında misafirlere bilgi verdi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.