TOBB BÜNYESİNDEKİ KOMİSYON VE KURULLAR TOPLANDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, Vergi Komisyonu; TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, Turizm Kurulu; TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, TOBB Turizm Kurulu Başkanı Erdek Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı F. Özlem Sarı, TOBB Turizm Kurulu Başkan Yardımcısı Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, Dış İlişkiler Komisyonu; TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, AB Uyum Komisyonu; TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, Hesapları İnceleme Komisyonu ile Hayvancılık Kurulu; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, Basın Yayın Komisyonu, Mevzuat Komisyonu ile Sosyal Politikalar Kurulu; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, KOBİ Politikaları Kurulu; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Ekonomik Raporu İnceleme Komisyonu; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, Ekonomi Politikası Komisyonu; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, Tarım Kurulu; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükçü, Mesleki Eğitim Kurulu; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, İnşaat ve Taahüt Hizmetleri Kurulu; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Toplu, Dilekleri İnceleme Komisyonu toplantılarına iştirak etti.

 

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genel Kurul Komisyon ve Kurulları’nın üyeleriyle biraraya geldi. TOBB’un artık model alan değil, kendisi model olan bir kurum haline geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu iş dünyasının gündemindeki konular üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

 

Kasım ayı içerisinde Fransa’dan Legion d’honneur nişanı almasının bütün camia için gurur verici bir gelişme olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, Eurochambres Daimi Başkan Vekilliğine getirilmelerinin de birlik ve beraberliğin başarısı olduğunu söyledi.

 

13-16 Kasım’da B20 Antalya zirvesini gerçekleştirdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Gerçekten başarılı bir zirve geçirdik. Yorucu 1 yıl geçirdik. Sadece B20 için 190 bin km yol yaptık. 90 gece evimizde uyumadık. Tüm dünya iş âleminin mutabık kaldığı 19 öneri hazırladık. G20 Bildirisinde, bunların pek çoğunun yer almış olmasından dolayı da mutluyuz” dedi.

 

19 öneriden 14’üne doğrudan ya da dolaylı olarak G20 liderler bildirisinde yer verilmesinin sevindirici olduğunu anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “İlk defa G20 liderler bildirisinde özel sektör tarafından kurulan bir kuruluşa yer verildi ve takdir edildi. Bu kuruluş TOBB ve ICC tarafından İstanbul merkezli olarak kurulan Dünya KOBİ Forumu’dur. Ayrıca, Dünya KOBİ Forumu, G20 Liderleri tarafından KOBİ’lerin büyüme ve istihdama katkılarını artıracak küresel kuruluş olarak tanınmıştır. Bu sene B20’de ilk defa gündeme taşıdığımız dijital ekonomi konusu G20 Liderler Bildirisi’nde kapsamlı bir paragrafla yer almıştır. İlk defa dijital ve internet kelimeleri G20 bildirilerinde geçmesi önemlidir” ifadesini kullandı.

 

Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının beklentilerinin hükümet programında yer almasından mutlu olduklarını ancak bunların uygulamaya geçmesi noktasında da takipçi olacaklarını vurguladı.

 

Mesleki Eğitimin yeniden düzenlenmesi gerektiğini açıklayan Hisarcıklıoğlu, mesleki eğitim de özel sektörün rolünün artacağından söz etti.

 

Karekodlu çek ile ilgili açıklamaları için oda ve borsa başkanlarına teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Sistemin yaygınlaşması lazım. Bu yüzden daha çok duyurmamız lazım. Kamu ihalelerinde yerli malı belgesi ile ilk 6 ayda payı yüzde 30’a çıktı. 9 milyar lirayı yerli üretici kazandı. İthal mala gitmedi bu para. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MYK belgesi zorunlu hale geliyor. MEYBEM’i kurduk” açıklamasında bulundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.