TUİ SHOU MÜSABAKALARINDA YALOVALI SPORCULARDAN BÜYÜK BAŞARI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) iş birliğiyle Yalova’nın Çınarcık ilçesinde düzenlenen 2024 Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonası sona erdi.

Tui Shou müsabakalarında mücadele eden Yalovalı sporcular İsmail Mutlu, Furkan Okyay ve Sezgin Altınel turnuvadan madalyayla döndü.

Çınarcık Spor Salonu’nda gerçekleştirilen seremoniyle başlayan şampiyonada, “Taolu”, “Sanda”, “Light Sanda”, “Tui Shou” müsabakalarına çıkan yaklaşık 4 bin sporcu, minikler, yıldızlar, gençler, büyükler ve veteranlar kategorilerinde mücadele sona erdi. Tui Shou müsabakalarında büyük erkekler kategorisinde 60 kg’da ringe çıkan İsmail Mutlu rakiplerini eleyerek şampiyon olurken, 70 kg’da Furkan Okyay ve 75 kg’da Sezgin Altınel Türkiye ikincisi olma başarısı gösterdi.

Sporculardan antrenörlerine teşekkür

60 kg’da şampiyonluğu göğüsleyen İsmail Mutlu, “Önemli olan mücadele etmekti, mücadelemizin sonunda da şampiyonluk nasip oldu. Ben öncelikle bu sporda bizi yetiştiren Hocamız Ali Kanberoğlu’na ve antrenörümüz Hakan Kanberoğlu’na teşekkür ederim. Aynı başarıyı önümüzdeki turnuvalarda da göstermek adına mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

75 kg’da Türkiye ikincisi olan Sezgin Altınel ise, “Benim için yeni bir deneyim oldu. Şanslıydım. Önümde İsmail Mutlu gibi bir örnek vardı. Zaten kendisi şampiyon oldu. Tui Shou gerçekten teknik bir spor. Tecrübe etmiş olduk. Ben öncelikle Hocam Ali Kanberoğlu’na çok teşekkür ederim. Kendisinden sadece sportif anlamda değil hayatın kendisi anlamında da büyük dersler aldık, almaya da devam ediyoruz. Ayrıca köşemizde bizim kahrımızı çeken antrenörümüz Hakan Kanberoğlu’na da teşekkür ederim. Birde gecenin geç saatlerine kadar bizi destekleyen arkadaşlarımıza da ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

Tui Shou nedir?

Tui Shou, sporcuların içsel dövüş sanatlarının dövüş yönlerini deneyimleyerek anlamaları için bir geçit olarak adlandırılır: kaldıraç, refleks, duyarlılık, zamanlama, koordinasyon ve konumlandırma. Tui Shou, bir kişinin doğal olarak kuvvetle karşı koyma içgüdüsünü ortadan kaldırmaya çalışır ve vücudu kuvvete boyun eğmeyi ve onu yeniden yönlendirmeyi öğretir. Bazı tai chi okulları, bireysel rutinlerin fiziksel koşullandırmasını tamamlamak için tui shou öğretir. Tui Shou, sporculara, formlar pratiğinden teknikler kullanarak dış uyarıcılara nasıl yanıt vereceklerini öğrenme fırsatı sağlar. Bir partnerle çalışmak, sporcunun partnerin niyetinin yönünü ve gücünü hissetme duyarlılığı olan ting jing’i geliştirmesine yardımcı olur. Bu anlamda, tui shou, öğrenciler arasında, dövüş sanatlarının savunma ve saldırı hareket prensiplerinde antrenman yapmak için bir sözleşmedir: bir başkasına güç üretmeyi, koordine etmeyi ve iletmeyi öğrenme ve aynı zamanda gelen kuvvetleri etkili bir şekilde nötralize etmeyi güvenli bir ortamda öğrenmeyi sağlar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.