TÜRKİYE’DEKİ EN KÜÇÜK BAYKUŞ TÜRÜ HERSEK LAGÜNÜNDE TESPİT EDİLDİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

İshakkuşu, Altınova Hersek Lagünü’nde gözlenip 254. tür olarak kayıtlara geçirildi.

İshakkuşu 254. Tür

Cumhurbaşkanı kararıyla, ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ ilan edilen Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagünü’nde, tespiti yapılan kuş türü sayısı 254’e çıktı.

“En küçük baykuş türü”

Gece gözlemlerinde tespit edilen İshakkuşu hakkında bilgi veren Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, “Gece yırtıcılarından ishakkuşu, Türkiye’de bulunan en küçük baykuş türüdür. Boyları 19-21 cm büyüklüğündedir. Kafaları ve ayakları vücutlarına oranla oldukça büyüktür. Genelde geceleri avlanan ishakkuşu yavrularını beslemek için gündüzleri de ava çıkabilir.

“Gelecek nesillere bırakılacak miras”

Türkiye’de görülen 500 kuş türünün bu güne kadar yarısından fazlasının Hersek Lagünü’nde  gözlenmesi alanın değerini ortaya koymaktadır. Alanın korunması için alınan tüm tedbirler ve Altınova halkının hassasiyeti kuş popülasyonuna katkı sağlamaktadır. Kuş gözlem çalışmalarında üreme sayısının ve tür çeşitliliğinin artması gelecek nesillere bırakacağımız bu miras için oldukça değerlidir” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.