VALİ MUAMMER EROL’UN 18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI MESAJI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Bizleri sabır sevgi ve şefkatle büyütüp, yaşamımızın her anında bilgelikleri ile bizlere yol gösteren, milli kültür ve medeniyet değerlerimizin yarınlara ulaşmasına vesile olan aile büyüklerimiz yaşlılarımız, bizlerin en kıymetli hazinelerdir.

Geçmişten günümüze yaşlılarımıza saygı ve sevgi ile yaklaşmayı sağlayan bir kültüre sahip Türk Milleti, büyüklerini baş tacı etmiş, onların engin tecrübelerinin kıymetini bilmiş ve bu sayede toplumsal dayanışmayı, birlik ve beraberliği sağlamıştır.

Hz. Peygamberimiz (s.a.s)’in hadis-i şerifinde: “Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşından dolayı hürmet ederse, Allah da ona yaşlılığında kendisine hürmet edecek birisini hazırlar.” demiştir. Yarının yaşlıları olan gençlerin yaşlılara karşı sorumlu, hassas, şefkat ve merhamet dolu davranışlar sergilemesi gerekir. Sadece kendi akrabamız olan yaşlılar değil ilgiye muhtaç tüm yaşlılarla ilgilenmek, onları ziyaret edip, hâl-hatırlarını sormak, ihtiyaçlarını karşılayıp dualarını almak en temel insani sorumluluğumuzdur.

Topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma ihtiyaç duydukları dönemde sosyal devlet anlayışı gereği, evde sağlık hizmeti, evde bakım ve evde destek benzeri hizmetlerle yaşlılarımızın kendi sosyal çevrelerinde aile bütünlüklerini koruyarak hayatlarını devam ettirmeleri amaçlamaktayız. Yaşlılarımızın toplumda eş, dost, çocuk, torun ve akrabalarıyla iç içe yaşayarak hayat sevinci ve mutluluğunu zinde tutmalarını sağlamalıyız. Ayrıca kendilerini idare edebilmeleri, üretken ve saygın bir şekilde yaşam sürdürebilmeleri en temel gayemiz olmalıdır.

Bu vesileyle, varlıklarıyla bizleri güçlendiren tüm yaşlılarımızın 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası’nı kutluyor, ömürlerinin her gününü, her dakikasını sağlıkla, mutlulukla yaşamalarını diliyor, hürmetle sevgi, saygı ve kalbi muhabbetlerimi sunuyorum.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.