YALOVA AÇIKLARINDA TARİHİ BATIK ÇIKTI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Emniyet Müdürlüğü Deniz polisi ekipleri 1700 yıllık gemi buldu.

Yalova Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada; “Yalova İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı deniz polisi ekiplerinin sualtında bir grup testi görüldüğünü bildirmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 10.08.2023 tarih ve 4072415 sayılı yazısına istinaden 12.08.2023 tarihinde Yalova Müze Müdürlüğü Başkanlığında Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serkan GÜNDÜZ’ün bilimsel koordinatörlüğünde, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Uzmanları ile Yalova Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü’nde görevli Polis dalgıçların katılımı ile sualtı tespit ve inceleme çalışmalarına başlanmıştır.

“Çalışmalar Yalova İl Kültür Turizm Müdürü Ziya KARATEKİN, Yalova Müze Müdürü Ali Sinan ÖZBEY, Yalova Müze Müdürlüğü Arkeolog Melih KAYA,  Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Arkeolog Onur KAMİLOĞLU ve Arkeolog Alper Serhan DALTEKİN ve Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serkan GÜNDÜZ’ün bilimsel koordinatörlüğünde, Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü’nde görevli dalgıçlar ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Profesyonel su altı fotoğrafçısı Sedat TÜRKMEN de çalışmalara destek vermiştir. Öncelikli olarak su altına gönderilen şamandıralar ile yüzeyden tekne ile her bir grubun koordinatları alınmıştır. Daha sonra profesyonel kameralar ile görsel belgeleme gerçekleştirilmiştir. Su altında yaklaşık 40 metrelik bir alan içerisinde 10 farklı noktada amphora, ahşap parçaları ve balast taşları tespit edilmiştir. Özellikle antik dönem gemilerinde gemilerin balast taşı olarak çay taşlarının kullanıldığı bilinmektedir. Amphoraların Günsenin (Ganos), Tip1 formunda olup M.S. 9.-13. yüzyıl arasında ticarette yoğun olarak kullanıldığı bilinmektedir. İlerleyen zamanlarda bilimsel araştırmalar ve sualtı kazıları ile alanda daha kapsamlı çalışmaların yapılması planlanmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri kullanılmıştır.

Dalgıçlar batık gemiyi Yalova nın 200 metre açıklarında 15-20 metre açıklarında buldu. Batıktan 10 Ampora çıktı. Yetkililer geminin denizin altında bozulmuş olarak yattığını belirtti. Porgrama Yalova valisi Dr. Hülya Kaya, Ak Parti Milletvekili Meliha Akyol, Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, İl Emniyet Müdür Salih Gözüm, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin ve çok sayıda dalgıç katıldı. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, bu keşifin özellikle Yalova ve ülke tarihi için çok önemli olduğunu belirti.

Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr.Serkan Gündüz’de yapılan çalışmalar hakkında açıklamada bulundu. Gemide bulunan ampoforlar Yalova Müzesine teslim edildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.