YALOVA DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ YADOS’TAN HASAN DAĞI TIRMANIŞI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Dağcılık ve çeşitli doğa sporları branşlarında faaliyet gösteren YADOS (Yalova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü) 2016 yılı ilk günleri itibariyle kuruldu. Etkinliklerine başlayan dağcılık kulübü Şubat ayı faaliyetini 5 kişilik ekiple Aksaray ili sınırlarında bulunan Hasan Dağına tırmanarak gerçekleştirdi. Hasan Dağı tırmanışı Yusuf İŞSEVER, Akın ERGÜL, Orhan BODUR, Sefa ALBAYRAK ve Şenay SUYABATMAZ’dan oluşan beş kişilik ekip ile gerçekleştirildi.

 

Grup lideri Yusuf İŞSEVER tırmanışı şu şekilde özetledi. “3 şubat 2016 çarşamba 19:00 da Yalova’dan hareket ederek 04 şubat saat 04:30 da Hasan Dağının etekleri olan Helvadere köyüne varıldı. 05.20’de tırmanışa geçtik. Yumuşak karda iz açarak uzun bir müddet ilerledik. Derin ve yumuşak kar hızımızı çok düşürdü 11:00 sularında parkur giriş’e geldik. Parkura girmeden önce kazma krampon çalışması yapıldı. Öğle yemeği için mola verdikten sonra tırmanışa başladık. Saat 14:20 de zirveye ulaştık.”

 


 

Kulüp başkanı Yusuf İŞSEVER kulübün öncelikli amacının Yalova’da dağcılık sporuna hız kazandırmak, Doğa Sporları ile profesyonel olarak uğraşmak isteyen doğaseverlere uygun bir ortam oluşturmak olduğunu söyledi. İŞSEVER, “Yalova’da bu konuda bir boşluk ve ihtiyaç olduğunu hissettik, bu doğrultuda bireysel olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri artık resmi bir kulüp çatısı altında gerçekleştirebilmek için kulübümüzü kurduk” dedi. “Kulübümüzün kapısı doğa sevdalısı herkese açıktır, sporcu kaydına başladık” diyen Yusuf İŞSEVER kulübümüz farklı spor dallarında da faal olmayı planlıyor, ayda bir gerçekleştireceğimiz dağcılık faaliyetlerimiz sürecek.” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.