YALOVA MİLLET VEKİLİ TEMEL COŞKUN, ‘’KENT BULUŞMALARI’NIN’’ KONUĞU OLDU

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

’’Kent Buluşmaları’nın’’ üçüncü konuğu, Yalova AK Parti Milletvekili Temel Coşkun oldu. Yalova Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlenen ’’Kent Buluşmaları’nın’’ üçüncüsü Yalova Donanma Tesisleri’nde gerçekleşti.

 

         Kahvaltılı toplantıya; Yalova AK Parti Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ayhan Polat, Çevre Gazetesi’nden imtiyaz sahibi Sezer Sevinçler, İbrahim Sevinçler, Yalova Anadolu Ajans Temsilcisi Yılmaz Oruç, Işık Gazetesi imtiyaz sahibi Nevzat Samancı, Pusula Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Kutgün, Realist Gazetesi yazı işleri sorumlu müdürü Haluk Mot, Kanaat Gazetesi İmtiyaz sahibi Hakan Suiçmez ve Çınarcık Anadolu Ajans Muhabiri Vedat Sarı katılım sağladı.

 

KENT-BULUŞMALARI-TEMEL-ÇOŞKUN

 

Soru cevap şeklinde gerçekleşen toplantıda, Milletvekili Temel Coşkun, gazetecilerin sorularını cevapladı.

 

Kent Buluşmaları’nın bu haftaki bölümünün tamamını aşağıdaki video haberimizden izleyebilirsiniz.

 

 

“Kesilen 180 ağaç kesiminden sonra, herkes dikkatli olmalı”

 

       YTSO’ya verilen Halk Eğitim Merkezinde bulunan 55 ağacında kesileceği konusunda kamuoyunda çıkan iddialarına cevap veren Milletvekili Temel Coşkun, ‘’Yalova’nın Tonami Meydanı’nda yapılacak olan köprülü üst kavşak nedeniyle bölgede bulunan 180 ağacın kesilmesine çok üzüldük. Kesilen 180 ağaç kesiminden sonra, herkes dikkatli olmalı. Yalova’ya hizmet edilmesi gerekli ve bunun içinde çalışan kurumlar kuruluşlar var. YTSO, eğer o arazide ağaçları kesecekmi, söküp başka bir yere dikecek mi bilemiyoruz, o çalışmaların olacağı zaman bakacağız.

 

KENT-BULUŞMALARI-TEMEL-ÇOŞKUN-1

 

Dörtyol Tonami Meydanı hükümet projesidir. Devlet yatırımıdır. O yol çok önemli, o kavşağında yapılması gerekli. O alanda bulunan yaşlı, hasta ve çürümüş ağaçların kesilmesinde mahsur yoktu.
Ama genç ince ağaçların sökülüp başka bir yere taşınıp dikilmesi gerekli idi.

 

Biz Yalova Belediye başkanı Vefa Salman ile bunları görüştük ve gerekli desteği verdik. Vefa Salman, benim sökme aracım yok, sizin Ak Partili belediyelerde bu araçlardan var dedi.
Bende, siz bizden talep edin, biz size bu aracı tedarik ederiz, dedim.

 

Ama birde baktık ki, ağaçlar kesilmiş, yanlış yapıldı. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, özür diledi ama hala belediye başkanı özür dilemedi. Karayollarının hazırladığı raporda ise ağaçların kesilmesi değil, sökülmesi gereklidir yazıyor’’.

 

“Yalova Devlet Hastanesi, gelen rapora göre hastane çalışması start alacaktır”

 

          Yalova devlet hastanesinin fiziksel kapasitesinin yetersizliği ortaya çıktıktan ve yeni bir hastanenin yapılması gündeme gelmesinden sonra Yalova-Bursa yolunda yapılması kararlaştırılan 400 yataklı Yalova devlet hastanesi için temaslarının devam ettiğini ifade eden Coşkun, “Sağlık  Bakanımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olarak 25 Mayıs 2014 tarihinde yerel seçimler dolayısı ile Yalova’da müjdesini açıkladığı 400 yataklı Devlet Hastanesi çalışmaları devam ediyor. Bursa yolundaki otogar’ın üstünde bulunan hazineye ait 100 dönümlük arazide Yalova Belediyesi imar çalışmasında bulunuyor. Yalova Belediyesi ile görüşmelerimiz de İmar düzenlemesinin bitirilmesini ve ilgili dosyanın Sağlık Bakanlığına gönderilmesini bekliyoruz.

 

KENT-BULUŞMALARI-TEMEL-ÇOŞKUN-3

 

Bugün, Sağlık Bakanlığından İmar konusunda bir teftiş Heyeti Yalova’ya geliyor. Yapılan incelemeden sonra düzenlenecek rapora göre hastane çalışması start alacaktır’’.

 

“OSB’lerin kamulaştırma konusu hızlanmalı”

 

     Yalova’ya yatırımcıların gelmesi noktasında atılımlar yapılması gerektiğine dikkat çeken Coşkun, “OSB’lerin özellikle kamulaştırma işlemlerinin hızlanması ve bir an önce zaman kaybetmeden hayata geçmesi gerek. Yalova’nın en büyük sıkıntılarından biri yer konusu. Fazla esneyecek alanımız yok. Yer fukarasıyız, yüz ölçümüz belli. Doğru olan, halkımızın yararına olan projeleri her zaman destekleriz’’.

 

“Yazın hazırlığını, şimdiden yapmamız lazım”

 

KENT-BULUŞMALARI-TEMEL-ÇOŞKUN-2

 

     Yalova’da alt yapı ve şebekelerde ciddi sorunlar yaşandığını belirten Coşkun, ‘’Belediyelerin ilk olarak, alt yapı sorununu çözmesi lazım. Yazın hazırlığını, şimdiden yapmamız lazım. Altınova’daki hastanemizde, henüz tamamlanmadı. Tersanecilerimizin yaptığı bir hastane, kaba inşaatı bitti. Sağlık Bakanlığı gerekli tespitleri yapacak, faaliyete geçecek. Tersane bölgesinde biraz hareketlenme var ama tersanede çalışanların çoğu Yalova dışında. Bu da Yalovalıların biraz rahat düşkünü olduğunu gösteriyor’’.

 

“Sultaniye’de yaşayan vatandaşın tepkisini dikkate alacağız”

 

          Çiftlikköy Sultaniye’de kurulması planlanan cezaevi konusunda açıklama yapan Coşkun, ‘’Yer konusu hazır, bakanlığın 180 dönümlük yeri var. Orada yaşayan mahalle halkından gelen tepkiyi yok sayamayız. Tepkileri dikkate alacağız. Yalova’dan diğer illerde ceza yatan, çok mahkum var. Yalova’da asıl mahkumların aileleri en çok ceza görüyor. Mahkumların aileleri görüş günlerinde başka illere gitmek zorunda kalıyor. Cezaevi bugün hukuki açıdan bir ihtiyaçsa, ilimizde olmasında fayda var. Yalova’da tek sıkıntı yer sıkıntısı. Geçen hafta Yalova Cumhuriyet Başsavcımız, Çiftlikköy Kaymakamımız ve Çiftlikköy Belediye Başkanımız ile bu konuda görüşme yaptım. Her hafta ilimde sayın valimle ve ilgili kurumlarla değerlendirmeler yaparım. Sorunlarımız, çözümlerimiz nedir diye. Adalet Bakanlığı Müsteşarı ile görüştüğümde cezaevi konusuyla ilgili alternatif olarak başka bir yer sunduk. Tabi bu konuda bakanlığın onay vermesi lazım. Yer konusunda incelettirme ve bir an önce karar vermek lazım. Cezaevin olması da Yalova için bir artıdır’’. diye konuştu.

 

kent buluşmaları dışarıdaki toplu poz

 

Haber: Gamze Yüksel – Video Haber ve Foto: Sezer Sevinçler

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.