YALOVA TEMA AĞAÇ KARDEŞLİĞİ PROJESİ İÇİN 44. İSTANBUL MARATONUNDA KOŞTU

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği TEMA Vakfının Ağaç Kardeşliği Projesine destek olmak amacıyla oluşturduğu Yalova Tema Takımıyla N Kolay 44. İstanbul Maratonunda 15 K kategorisindeki koşuya katıldı.

Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız’ın kaptanlığında oluşturulan ve 14 gönüllüden oluşan YALOVA TEMA Takımı TEMA Vakfının 7 yıldır uyguladığı ve bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilindeki yaklaşık 45.000 ilköğretim seviyesindeki çocuğa verdiği Doğa Eğitimine kaynak sağlamak amacıyla yaklaşık 2 hafta önce her bir koşucunun kendi adıyla açtığı bağış kampanyasına destek toplamak amacıyla İl Temsilcisi Arzu Demir’le birlikte geçtiğimiz Pazar günü düzenlenen N Kolay 44. İstanbul Maratonunda koştular.

Takım kaptanı ve Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız koşuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “TEMA Vakfının Yardımseverlik koşusu, koşu sporu aracılığıyla Sivil Toplum Kuruluşları için kaynak yaratma metodudur. Koşucular ulusal veya uluslararası yarışlara katılmadan önce kendi aile, dost ve tanıdık çevrelerine gönderdikleri e-posta ve mesajlarla destekledikleri STK’ların projelerinden bahsederek bağış çağrısında bulunurlar. Bu kaynakların güvenilir bir şekilde alınabilmesi için Türkiye’de Adım Adım Platformu Mart 2008 yılında kurulmuş ve ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır. TEMA Vakfı da, 2013 yılında Adım Adım Oluşumunun desteklediği Sivil Toplum Kuruluşları ağına katılmıştır.

Çocukların doğada deneyerek ve yaşayarak öğrenmelerine destek olarak doğa ile giderek azalan ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlayan ve “Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Ormanları” ile de ağaçlandırma ve erozyonla mücadeleye katkı oluşturan TEMA Vakfının uyguladığı Ağaç Kardeşliği projesinin kaynağı da bu yardımseverlik koşuları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Her 150 TL’lik bağışla; bir çocuğun Vakfımızın “Orman Ekosistemi ve Yaşamın Çeşitliliği” konulu doğa eğitim programına katılması ve Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Ormanları’nın oluşturulması sağlanmaktadır.

Ağaç Kardeşliği Projesi; 2016 yılı itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle uygulanmaktadır. Proje ile ilkokula giden çocukların doğayla ilgili deneyimsel tecrübelerini artırmaları; ekosistem, endemik bitki, biyolojik çeşitlilik gibi kavramları tanımaları ve tohum yetiştirme sürecini gözlemlemeleri ve “Orman Ekosistemi ve Biyoçeşitlilik” konusunda farkındalık kazanmaları amaçlanmaktadır. Aynı zamanda oluşturulan “Ağaç Kardeşliği Hatıra Ormanı”yla erozyonla mücadeleye katkı sunulması hedeflenmektedir.

30 yıldır başta topraklarımız olmak üzere tüm doğal varlıkları koruyan bir nesil yetiştirmek için var gücüyle çalışan TEMA Vakfının en özel projelerinden bir tanesi olan Ağaç Kardeşliği Projesi ilkokul 3. sınıflarda uygulanan eğitim materyali en çok olan bir projedir.

Gözlem Kutusu, Sunum, Poster, Gözlem Defteri, Fidan Sertifikası, Ağaç ve Yaprak Kartları, Etiket, Yaprak Çarkı, Saksı Etiketliği, Renkli Saksı, Tohumdan oluşan bir öğrenci için yaklaşık maliyeti 150 TL olan her öğrenciye verilen eğitim seti ile birlikte TEMA Vakfı da proje adına Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Hatıra Ormanına her öğrenci için bir ağaç fidanı dikmektedir.

TEMA Vakfı olarak proje kapsamında 7 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki yaklaşık 45.000 çocuğa ulaşılmıştır. 2016 ve 2018 yılında Çanakkale Biga’da, 2017 yılında Balıkesir Bandırma’da, 2019 ve 2020’de Edirne’de, 2021 yılında Eskişehir’de ve 2022 yılında Sivas’ta olmak üzere 7 hatıra ormanı oluşturuldu. Yaklaşık 45.000’i çocukların proje kapsamında kendi yetiştirdikleri fidanlar olmak üzere oluşturulan 7 hatıra ormanındaki fidanlar ile birlikte toplamda 90.000’e yakın fidan toprakla buluştu. Ağaç Kardeşliği Projesi için yardımseverlik koşusu yaparak, iyilik peşinde koşan 7.233 gönüllü koşucumuz, bu zamana kadar toplam 4.689.901 TL kaynak yaratarak projeye katkı sağladı.

Yalova TEMA olarak bizde ilk olarak 2020 yılında Yardımseverlik Koşularına katılmak üzere takımımız kurduk. İlk olarak 2020 yılında pandemiden dolayı sanal olarak yapılan 42. İstanbul Maratonuna katıldık. Daha sonraki yıllarda 2021 yılında 16. İstanbul Yarı Maraton ve 43. İstanbul Maratonuna yine sanal olarak katılım sağladık. Pandemi şartlarının kalkmasından sonra ilk fiziksel koşu olan 44. İstanbul Maratonuna katıldık.

Sanal koşularda Yürüyen Köşk-Karaca Arboretum, Termal Atatürk Köşkü-Karaca Arboretum ve İstanbul Emirgan Korusu-Beşiktaş parkurunda koştuk yürüdük.

Yalova TEMA olarak ilk kurulduğu günden bugüne 109 gönüllü koşu takımımıza katıldı. 95 gönüllümüz ise bağış kampanyası açarak Ağaç Kardeşliği Projesini destekledi.

Bugüne kadar oluşturduğumuz kaynak toplamı ise 41.393 TL olarak devam etmektedir.

Yalova’da okullarımızda da uyguladığımız Ağaç Kardeşliği Projesinden daha çok öğrencinin yararlanabilmesi için 44.sü yapılan İstanbul Maratonuna Yalova TEMA Koşu Takımı olarak hazırlandık. Kampanyamızı açtık. Bağışlarımızı almaya başladık. Kampanyamız 21 Kasım gününe kadar devam edecek.

6 Kasım 2022 Pazar günü çok güzel bir havada dünyada tek olan kıtalar arası maratonda 15 K kategorisinde koştuk. Oldukça eğlenceli ve bol katılımlı koşuda Asya Kıtasından Avrupa Kıtasına koşarak geçtik. Çok güzel anılar biriktirdik. Ulusal basında bir televizyon (FOX TV) kanalına verdiğimiz röportajda dediğimiz gibi bizler “Parayla Ölçülemeyen Değerler Peşinde Koşuyoruz”

Fiziki koşuyu tamamladık. Asıl yarış şimdi başlıyor. Kampanya açan arkadaşlarımız üzerinde desteklerinizi yapabilir ve daha çok çocuğa eğitim olanağı sağlayabilirsiniz.

44. İstanbul Maratonu kaynak oluşturma kampanyamız 21 Kasım 2022 tarihine kadar devam edecek. Fiziki koşuyu tamamladık. Asıl yarış şimdi başlıyor. Tüm Yalova’lıları da bu iyilik yarışında kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz. Kampanya açan bu arkadaşlarımız üzerinde desteklerinizi yapabilir daha çok çocuğa eğitim olanağı sağlayabilirsiniz.

HAYDİ SİZ DE İYİLİK PEŞİNDE BİZİMLE BİRLİKTE KOŞUN!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.