YALOVA TEMA’DAN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği gönüllüleriyle birlikte geçtiğimiz Pazar günü Güneyköy-Beşpınarlar-Hamzalı arasında yaklaşık 18 km.lik doğa yürüyüşü yaptı.

TEMA Vakfının bu yıl ‘’İklim Krizi, Çölleşme, Kuraklık ve Su” ilişkisine odaklanarak düzenlenen etkinliklerinden biri olan Doğa Yürüyüşüne Fahrettin Yurtbay rehberliğinde Güneyköyden başlayan gönüllüler Beşpınarlar zirvesine çıkarak burada manzaranın tadını çıkardılar. Beşpınarlar zirvesinden de Orhangazi ilçesine bağlı Hamzalı köyüne kadar bol miktarda dağ çileği, muşmula ve kuzukulağı yiyerek orman içi patikalardan yürüyerek yürüyüşlerini sonlandıran gönüllüler doğada harika bir gün geçirdiler. 

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “İnsan faaliyetlerinin neden olduğu ekolojik tahribatların ve bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük tehdit olan iklim krizinin şiddetinin artması nedeniyle  “Türkiye Çöl Olmasın” mesajıyla; iklim krizi, erozyon, çölleşme ve kuraklığın ülkemizdeki olumsuz etkilerine dikkat çekiyoruz” dedi. Demir; “Ülkemizin önemli bir bölümü çölleşme riski altında,“Çölleşmenin en önemli sebeplerinden biri de erozyon. İklim kriziyle artan şiddetli yağışlarsa erozyonu artırarak topraklarımızı yok ediyor. Ülkemizde her yıl 642 milyon ton toprak erozyona uğruyor. İklim krizine dur demezsek sıcak hava dalgaları sıklığını ve şiddetini artıracak, buna bağlı olarak su varlıklarımız giderek azalacak. Bugün kişi başına düşen 1.347 m 3 su miktarı ile su kıtlığı çeken bir konumda olan ülkemizin, nüfus artışı ve su potansiyelindeki azalma ile birlikte 2030 yılından önce su fakiri bir ülke konumuna geleceği öngörülüyor”

İklim Krizine dikkat çekmek ve gönüllülerimizi şehrin gürültüsünden uzaklaştırarak doğanın muhteşem güzellikleriyle buluşturmak amacıyla her ay yaptığımız etkinliğimize Belediyemizin verdiği desteği burada belirtmeden geçemeyeceğim. Başta Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Tutuk olmak üzere değerli ekibine desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimiz ifade etmek istiyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.