YERLİ OTOMOTİV ÜRETİMİ YALOVA’DA YAPILSIN

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan yaptığı açıklama ile Yerli Arabanın Yalova’da üretilebileceğini dile getirdi.

 

Becan açıklamasında; “Türkiye’nin markası, Türkiye’nin tasarımı, Türkiye’nin teknolojisi, olacak, Türkiye’nin kaynaklarıyla üretilmiş yüksek katma değerli ihracatı gerçekleştirecek, Yüz binlere iş, milyonlara aş olacak, küresel ölçekte de ticari başarı sağlayacak olan “Yerli Otomobil” üretiminin Yalova da yapılması konusunda Meclis Başkanımız Cemil Demiryürek ile birlikte Milletvekilimiz Sayın Fikri Demirel’e düşüncelerimizi ilettik ve çalışmamızı ilgili Bakanlıklara sunulmak üzere kendisine teslim ettik.

 

Bu anlamda 02.11.2011 tarihinde başvurusu yapılmış olan ve Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’mızca yer seçimi 18.09.2012 tarihinde kesinleştirilen, 31.07.2014 tarihinde 301 sicil numarası ile tescil edilmiş olan İlimiz Çiftlikköy ilçesi sınırları içinde yer alan Kılıç Mevkiinde bulunan 155 Hektarlık Taşıt Araçları Yan Sanayi İhtisas OSB’nin yerli otomobil üretim üssü olması konusunda talebimizi ilettik.

 

Talebimizde Yalova’nın avantajları olan stratejik konum özellikleri, yüksek yaşam standartları, iyi yetişmiş insan kaynağı, planlı şehircilik, Karbon elyaf üretimi, elverişli iklim koşulları, ulaşılabilirlilik, Osmangazi Köprüsü, Sabiha Gökçen, Cengiz Topel ve Yenişehir Havaalanlarına yakınlık, Ro-Ro Terminali, İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerine yakınlığı, gelişen nüfus potansiyeli, tersaneler bölgesi, kurulma çalışmaları devam eden OSB ler, ilin ihracat değerleri gibi Yalova’mızı öne çıkaran konulara değindik.

 

Ayrıca TR42 Doğu Marmara Bölgesine baktığımızda kümelenmiş denilebilecek en temel sektörlerden birisi otomotivdir. Bu sektör ticaret sektörü hariç bölgede en yüksek istihdam sağlayan sektördür. Bölgemizde 1990 lı yıllarda Toyota ile Sakarya ilimizde başlayan yatırımlar ilerleyen yıllarda Hyundai Assan ve Honda ve Ford Otosan fabrikasının Kocaeli de, yatırımları ile ivme kazanmıştır. Ayrıca bölgemizde yine Otokar, Temsa ve Anadolu Isuzu fabrikaları da yer almaktadır. Bu anlamda tüm bu illere olan yakınlığı ve ulaşım imkanları ile Yalova’nın yeni bir yatırım için cazibe merkezi konumuna geldiğini belirttik.

 

Türkiye’nin yerli otomotiv üretimini hayata geçirmesini sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve koyduğu hedef doğrultusunda atılan adımlarla Ülkemiz kendi otomobilini üretebilecek ve dünya ile rekabet edebilecek konumda olacaktır. Yerli otomobil projesini sırtlanan 5 babayiğit yatırımcıyı tebrik ediyorum, Devletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile inşallah 2021 de kendi ürettiğimiz otomobilimizle yollarda olacağız. Biz Yalova Ticaret ve Sanayi odası olarak bu proje için elimizdeki tüm imkânları seferber edeceğimizin sözünü veriyoruz, belirtmiş olduğumuz avantajlardan dolayı, yerli otomobil üretiminin İlimizde yapılması hususunda da konunun takipçisi olacağız.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.