AHMEDİYE GÖLETİN AÇILIŞI YAPILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

İl özel idaresi tarafından hayata geçirilen Ahmediye göletinin açılışı Sayın Vali Dr. Hülya KAYA, Ak Parti Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel ve Meclis Üyeleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz ve il protokolünün katılımıyla gerçekleşti.

Ahmediye göleti, Ahmediye köyünde kuru tarım arazilerinin sulanması ve tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi amacıyla Yalova İl Özel İdaresi tarafından inşa edilmiştir. 2023 yılında tamamlanan proje, 200 metrelik taban uzunluğu ve 5 metrelik derinliğe sahiptir. Gölet, 2024 yılında su toplamaya başlamıştır, membranın yenilenmesi ve zemin ile dolgu kısmının güçlendirilmesi için ek yatırımlar yapılmış, bu ek çalışmalarla birlikte proje, yaklaşık iki buçuk milyon lirayla tamamlanmıştır. Gölet, 30.000 metreküp su depolama kapasitesine sahiptir ve damla sulama sistemi aracılığıyla 200 dekarlık tarım arazisine etkin sulama sağlayarak, 20 hektarlık bir sulama sahasına hizmet vermektedir. Bu suyun depolanması ve kullanılması, Ahmediye köyünde akarsu kaynağının olmaması sebebiyle büyük önem arz etmektedir. Normal şartlarda yaz aylarında içme suyu olarak kullanılan su, kış aylarında Ahmediye köyüne düşen miktarı 6 litre/saniye olarak belirlenmiş ve ilkbahar sonuna kadar depolanarak yaz aylarında tarımsal sulama için kullanıma sunulmaktadır. ayrıca, Ahmediye köyüne 1100 metre ilave sulama hattı yapılarak 2024 yılında tamamlanacak olan proje ile köydeki sulama alanı genişletilecek ve 600 dekarlık bir sulama sistemine sahip olunacaktır. Mevcut sulama sahası 200 dekar iken, proje tamamlandığında köydeki sulama alanı üç katına çıkarak 600 dekara ulaşacaktır. Bu, köydeki tarımsal faaliyetlerin genişletilmesi ve verimliliğin artırılması açısından büyük bir adım olacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.