AMD RYZEN 5 7500F MASAÜSTÜ İŞLEMCİSİ ORTAYA ÇIKTI, BU AM5 ÜZERİNDE PHOENIX-2 OLABİLİR Mİ?

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Puget Systems benchmark veritabanından alınan bir ekran görüntüsü, AMD’nin yeni masaüstü işlemci modeli Ryzen 5 7500F’yi ortaya çıkarıyor. Ekran görüntüsünde 7500F’nin 6 çekirdekli bir işlemci olduğu ve makinede RTX 4080 ekran kartı ile birlikte ASUS ROG Strix X670E-F Gaming anakart bulunduğu görülüyor. Bu noktada “F” marka uzantısının AMD terminolojisinde ne anlama geldiğini söylemek zor. Intel’de ise entegre grafik eksikliği anlamına geliyor.

7500F’nin ne olabileceğine dair iki olası teori var. Bunlardan biri, devre dışı bırakılmış bir iGPU’ya sahip düşük dereceli bir “Raphael” MCM olduğunu; diğeri ise 4 nm Phoenix-2 monolitik silikonu temel alabileceğini savunuyor. Eski bir makalede ayrıntılı olarak açıklanan Phoenix-2, fiziksel olarak 6 “Zen 4” CPU çekirdeği ve sadece 4 RDNA 3 hesaplama birimine sahip bir iGPU’nun yanı sıra normal 178 mm² 8 çekirdekli / 12-CU Phoenix silikonuyla aynı olan G / Ç’ye sahip 137 mm²’lik bir monolitik silikondur. AM5 üzerindeki Phoenix-2, tek-CCD “Raphael” MCM’den daha düşük bir malzeme faturası ile sonuçlanabilir.

Güncelleme: 06:13 UTC: Koreli bir perakendeci Ryzen 5 7500F’nin ilk fotoğrafını yayınladı. Sokak fiyatının 170-180$ (KRW eşdeğeri) civarında olduğunu ve 7 Temmuz’da satışa sunulacağını iddia ediyorlar.

Kaynak: www.techpowerup.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.