AMD’NİN YENİLİKÇİ MİRASI: 55. YIL DÖNÜMÜNDE RYZEN™ AI İLE TARİHİ CANLANDIRMA

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

1969 yılında Jerry Sanders ve yedi ortağı tarafından kurulan AMD, 55 yıl önce bugün bilgisayar dünyasının sınırlarını zorlamaya başladı.

64-bit x86 sürümünden, ilk GHz CPU’ya, ilk büyük çekirdek sayılı ana akım PC işlemcisine ve en son olarak dünyanın ilk NPU’lu x86 işlemcisine kadar pek çok yeniliği hayata geçirdi. Bu yenilikçi ruh ve liderlik anlayışıyla, AI1 kullanarak mirasımızı yeniden ziyaret etmek ve AMD Ryzen™ AI2 ile anılarınızı nasıl canlandırabileceğinizi göstermek istedik.

1 Mayıs’ta, AMD’nin kuruluşunun 55. yıl dönümü kutlandı. Grafik kartı meraklıları için AMD tarihinin en önemli tarihi, şirketin 5.6 milyar dolarlık bir anlaşmayla ATI’yi satın aldığı 24 Temmuz 2006’dır. AMD’nin ilk AMD Radeon GPU’sunu piyasaya sürmesi ve ATI markasının sona ermesi 2010 Ağustos’una kadar gerçekleşmedi. Bir diğer önemli tarih ise, ilk AMD Ryzen CPU’nun piyasaya sürüldüğü 2 Mart 2017’dir. Şu anda, Ryzen 9000’in tanıtımına sadece bir ay kaldı. Zaman gerçekten de hızla akıp gidiyor.

Kısa AMD Tarihi:

  • 1969: Walter Jeremiah Sanders ve yedi ortak AMD’yi kurdu.
  • 1972: AMD halka açıldı ve bilgisayar çipleri üretmeye başladı.
  • 1996: AMD, NexGen’i satın aldı.
  • 2000: AMD, ilk 1-GHz mikroişlemci olan Athlon işlemcisini piyasaya sürdü.
  • 2003: AMD, iş alanını genişletmek için sunucular için Opteron çipini duyurdu.
  • 2006: AMD, ATI Technologies’i satın alarak PC’ler için video grafik kartlarına erişim sağladı.
  • 2013: Sony PS4 and Microsoft XBOX Series X AMD APU içerdi.
  • 2014: Dr. Lisa Su, AMD’nin CEO’su oldu.
  • 2017: AMD, ilk Ryzen CPU’yu piyasaya sürdü.
  • 2023: AMD, elde taşınabilir oyun konsolu için Ryzen Z1’i piyasaya sürdü.

55 yıl dönümü için AMD, eski fotoğrafları restore etmek için yeni AI teknolojilerini kullandı, renklendirme ve ölçeklendirme tekniklerini uyguladı. Ayrıca, 40. yıl dönümü için hazırlanan 14 yıllık bir video, video ölçeklendirme yazılımı kullanılarak restore edildi. Videoda, kariyerinin erken dönemlerinde bir süre AMD çalışanı olan Jensen Huang kendisi yer alıyor.

AMD Ryzen™ 7040 ve 8040 Serisi mobil işlemciler, özellikle ortaya çıkan AI iş yüklerini ele almak üzere tasarlanmış bir Nöral İşlem Birimi (NPU) içerir. 16 TOP’a kadar özelliklere sahip NPU, kullanıcının AI iş yüklerini maksimum enerji verimliliği ile çalıştırmasına olanak tanır. AMD Ryzen™ AI APU’lar ayrıca, talep üzerine AI görevlerini ele almak için kullanılan CPU ve iGPU’yu içerir. AMD Ryzen™ AI PC’ler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu videoyu izleyin.

Eski tarihi fotoğrafları restore etmek ve renklendirmek için Adobe Photoshop Neural Filters ve Topaz Photo AI gibi AI iyileştirme araçlarını (Microsoft DirectML AI çerçevesini kullanan ve AMD Ryzen AI platformu için optimize edilmiş) kullandık. Tüm restorasyon çalışmaları tek bir AMD Ryzen AI tabanlı dizüstü bilgisayarda yapıldı. İlk restore ettiğimiz arşiv fotoğrafı, 12. AMD çalışanı Rich Previte’nin fotoğrafıydı. Rich, eski CFO ve AMD Başkanıdır ve tarihi AMD hisse senetleri üzerindeki ikonik fotoğrafta poz vermektedir. 30 yıl boyunca AMD’de çeşitli rollerde ve pozisyonlarda çalıştı. Bu görüntü, AMD kurucu ortaklarının ve çalışanlarının 1969’da Sunnyvale’deki 915 DeGuigne binası için temel attığı anı yakalıyor. AMD, teknoloji inovasyonu mirasını oluşturarak 47 yıldan fazla bir süre burada merkez ofis olarak kaldı ve daha sonra yeni merkez ofisi Santa Clara Square kompleksine taşındı. Advanced Insights, Monolithic Memories Inc ile Advanced Micro Devices arasındaki birleşmeyi ilk kez siyah beyaz olarak kaydettiğinde, 80’lerin arka planına karşı gerçekleşti. Bu birleşme, AMD’nin önemli miktarda bellek IP’sini asimile etmesine olanak tanıyacaktı. AMD Ryzen AI kullanarak, tarihi anı renklendirdik ve iki ünlü Silikon Vadisi lideri, AMD CEO’su Jerry Sanders ve Monolithic CEO’su Irwin Federman’ın anlaşmayı imzaladığını gördük.

Tarihi anlar sadece Apollo 11 göreviyle sınırlı değildir; ailemizin ve arkadaşlarımızın eski fotoğrafları veya videoları da bu araçlar kullanılarak kolayca restore edilebilir ve renklendirilebilir. AMD, AI’yi ilerletmeye ve AI’nin faydalarını yaygınlaştırmaya kararlıdır. AMD’den AI PC’ler, herkesin AI tüketici uygulamalarındaki büyümeden faydalanmasını sağlar.

50. yıl dönümünün aksine, bu sefer özel sürüm donanım yayınları yok. Ancak, Ryzen 9000 ve diğer ürünlerin piyasaya sürülmesiyle bu yılın ilerleyen zamanlarında yeni donanımların çıkma ihtimali hala var.

Kaynak: amd

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.