AŞIKLAR, ALTINOVA’DA BULUŞTU

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Altınova Anadolu Erzurum Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 3. Geleneksel Uluslararası Aşıklar Buluşması Kaytazdere Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Kaytazdere Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleşen programa; AK Parti MKYK üyesi Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, Milliyetçi Hareket Partisi Yalova İl Başkanı Namık Öz, DEVA Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan, İYİ Parti İl Başkanı Ersin Akyüz, Yalova İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

“Gelecek nesillere taşıyoruz”

Aşıklar buluşmasında konuşan Altınova Anadolu Erzurumlular Dernek Başkanı Ferman Durmaz, “Ayrıştırıcı ve ötekileştirici değil, birleştirici bir unsur olmanın gayreti içindeyiz. Derneğimizin kültürel etkinliği olan özellikle genç nüfusumuza bu çağda, aşıklık geleneğini, aşıklık kavramını öğretmek amacıyla sizlerle buluşturarak, gelecek nesillere taşıyor olmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Kadim kentimiz Erzurum var olduğundan beri, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bizler de Altınova Erzurumlular Derneği olarak kuruluşumuzdan bu yana ecdadımızın yaşayış şeklini ve düşüncelerini usul edindik.

“Tek yumruk, tek yürek”

Bu uluslararası buluşmamızda da kültürümüzü, örfümüzü, geleneklerimizi sizlerle taşırken de; Trakya’dan Güneydoğu’ya, Ege’den Karadeniz’e, İç Anadolu’dan Doğu Anadolu’ya hatta bayraklarımızın dalgalandığı atalarımızın kanlarını döküp yurt edindiği, bizlerin bir parçası olduğunu hissettiğimiz ve gönül bağımızın olduğu bütün ulusları aynı çatı altında toplayarak tek yumruk, tek yürek olmaktır. Bizler büyük bir ailenin temsilcileriyiz” diye konuştu.

“Aşıklık geleneği devam etmeli”

Gecede konuşan Altınova belediye Başkanı Dr. Metin oral da, “Bu akşam kültürümüzün bir parçası, geçmişimizin bir parçası ve geleceğimizin de bir parçası olacak aşıklarımızla buluşacağız. Kültümüzü korumak açısından çok önemli bir katkı sağlayan bir programdır. Kültür festivalinde amacımız geçmişimizde unutulan, geçmişimizde kaybolan ne varsa ayağa kaldırmaktır. Aşıklık hala unutulmadı, hala devam ediyor. Devam ettirmemiz lazım. Gençlerimize de bunu mutlaka tanıtmamız lazım. Dolayısıyla ben bu akşam programa bu yönden bakıyorum. İnşallah bu şekilde de kültürümüzü gençlerimize, geleceğimize tanıtmak üzere devam etmelerini diliyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.