B SINIFI EHLİYETLE 125 CC MOTOSİKLETLER KULLANILABİLECEK

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile artık B sınıfı ehliyete sahip sürücüler 125 cc motosikletleri kullanabilecek. Sürücülerin MEB’den sertifika alması yeterli olacak.

Motorseverler için heyecan verici bir gelişme, artık resmileşti. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, B sınıfı otomobil ehliyetine sahip sürücülerin uzun süredir beklediği adalet nihayet sağlandı. Artık, sadece 125 cc motosikletler değil, A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen tüm 2 tekerlekli motorlu araçlar B sınıfı ehliyetle de kullanılabilecek.

Bu yeni düzenlemeyi biraz daha ayrıntılandırmak gerekirse, B sınıfı ehliyet sahipleri için motosiklet kullanabilmek hayli sıkı koşullara bağlıydı. Ancak, yapılan değişiklikle, en az 2 yıllık otomobil kullanım tecrübesine sahip olan ve yeterli pratik bilgi ve beceriye erişmiş sürücüler, motosiklet kullanım hakkına kavuştu. B sınıfı ehliyet sahibi bir kişinin artık ekstra bir sürücü belgesi almaya ihtiyacı kalmadan direkt olarak 125 cc motosikletleri kullanabilmesi, özellikle şehir içi ulaşımda büyük bir kolaylık ve esneklik sunuyor.

Bu düzenlemenin getireceği avantajlar elbette yalnızca hız ve pratiklikle sınırlı değil. Ekonomik açıdan, daha düşük yakıt tüketimi ve bakım giderleri ile maliyetlerin düşmesi bekleniyor. Ayrıca, otomobil yerine motosiklet kullanmanın çevresel etkileri de göz ardı edilmemelidir; daha az karbon emisyonu ve daha düşük enerji kullanımı söz konusudur.

Sonuç olarak, yeni yapılan bu düzenleme ile, motosiklet kullanımı önündeki en büyük engellerden biri ortadan kalkmış oluyor. B sınıfı otomobil ehliyetine sahip sürücüler, 125 cc motosikletleri alıp yola çıkabilirken, aynı zamanda cebinde daha fazla para kalırken çevreye de azami ölçüde katkıda bulunabilecekler.

MEB’den A1 sınıfı sertifika eğitimi gerekli

125 cc motosiklet kullanabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenecek A1 sınıfı sertifika eğitimine katılmak ve bu belgenin sisteme işlenmesi gerekecek. Yeni ehliyet belgesi gerekmeyecek. Belgenin siteme işlenmesinin ardından, ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere Türkiye sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler sürülebilecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.