GOOGLE’IN GEMİNİ ASİSTANI YAPAY ZEKA’NIN GELECEĞİNE FANTASTİK VE SİNİR BOZUCU BİR BAKIŞ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Bunu nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum ama bazen telefonumda başka bir uygulamayı açıp bir metin yazmanın duygusal emeği çok fazla geliyor.

İki farklı onay e-postasından bir Airbnb rezervasyonuyla ilgili ayrıntıları toplamam ve bunları arkadaşlarıma göndermem gerekiyor. Ya da otobüsle belirli bir saatte eve varmak için bu kafeden ne zaman ayrılacağımı bulmak istiyorum. Bunlar yapılması zor şeyler değil, ancak farklı uygulamalar arasında gezinmeyi veya ekranlar arasında sekme yapmayı gerektiriyor. O e-postayı henüz göndermeme gerek yok. Kanat çırpacağım ve otobüs tarifesi için en iyisini umacağım.

Yapay zekanın benden almasını istediğim işler bunlar. Google’ın yeni Gemini asistanı da dahil olmak üzere yapay zeka henüz buna tam olarak hazır değil. Ancak Gemini, Google hizmetlerine iyice yerleşmiş olmanız koşuluyla, yapay zekanın geleceğinin neye benzeyebileceğinin bir önizlemesi gibi görünüyor.

Gemini, Google’ın daha önce Bard olarak bilinen yapay zekalı sohbet robotudur. Google Play Store’dan indirdiğiniz bir uygulamadır, ancak aslında Android kullanıyorsanız muhtemelen telefonunuzda zaten bulunan Google uygulamasının bir parçasıdır. Bir kez kurulup çalışmaya başladığında, standart Google Asistan’ı Gemini ile değiştirebilir ve eski Asistan’ı çağırdığınız tüm yollarla çağırabilirsiniz. Ancak sadece zamanlayıcıları ayarlamak ve size hava durumunu söylemek yerine, Bard’ın yaptığı her şeyi yapabilir – karmaşık soruları yanıtlayabilir, önerilerde bulunabilir ve izin verirseniz e-postanızı okuyabilir.

Bu son kısım önemli. Gemini, ChatGPT kadar iyi bir konuşmacı değil ama Gmail, Google Maps ve Google Docs’a bağlanabilmesi onu gerçekten ilginç kılıyor.

Airbnb rezervasyonunun ayrıntılarını özetlemesini istedim ve bunu yaptı – iki farklı e-postadan bilgi aldı ve bunları küçük bir madde işareti listesinde bir araya getirdi. Daha sonra arkadaşlarım için tüm detayları içeren bir e-posta taslağı hazırlamasını istedim. Çoğu zaman yapay zekadan bir e-posta veya metin yazmasını istediğimde, sonuçlar gerçekten kimseye gönderilemeyecek kadar utanç verici oluyor. Büyük bir sürpriz olarak, bu seferki gayet iyiydi.

Kulağa pek fazla bir şeymiş gibi gelmiyor ama işleri halletmeme yardımcı olacak bir araç olarak yapay zekadan ilk kez gerçekten etkilendim. Belki hayal gücüm eksik ama ChatGPT’den oldukça çabuk sıkılıyorum; Retro bir atari salonu için iş planları veya tatil fikirleri üzerine beyin fırtınası yapabildiğim çok nadir oluyor. Aslında istediğim şey, dijital saçmalık yığınıyla ilgili yardım. için sürekli içinden geçtiğim sırf hayatımı yaşamak

Gemini bana yemek tarifi ya da paketleme listesi gibi bir şey bulduğunda onu koyacak bir yerim olur.

İkizler ne yazık ki henüz o şey değil. Normal Asistan’dan bir kilometre daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum ve şu anda hoşuma giden pek çok şey var. Size verdiği her yanıtın altında, Google’da arama yapmanızı ve Gemini’nin çalışmasının doğruluğunu kontrol etmenizi sağlayan küçük G simgesi vardır. Yapay zekanın ara sıra bir şeyler uydurma eğilimi olduğundan bu oldukça önemli.

Ayrıca Gemini benim için bir tarif ya da paketleme listesi gibi bir şey bulduğunda, onu koyacak bir yerim olduğunu da takdir ediyorum. Gemini yanıtları doğrudan Google Dokümanlar’a veya Gmail’e aktarabilir. ChatGPT’den aynı tür şeyleri aldığımda, bunları kopyalayıp bir yere yapıştırana kadar sanki uzayda uçuyormuş gibi geliyorlar. Geçmişinize kaydedildiler, ama ne demek istediğimi anlıyorsunuz.

Ancak İkizler bağlamı anlama konusunda pek iyi değil. Bisikletimle bir sonraki mahalleye gitmeyi planladığımı söyledim ve oraya vardığımda yapılacak bazı şeyler önermesini istedim. Şaka yapmıyorum, tüplü dalış, canlı tiyatro izleme ve kumarhanede kumar gibi öneriler içeren bir duvar dolusu metin ortaya çıkıyor. Teknik olarak tüm bunları Burien, Washington’da yapabilirsiniz, ancak gün ortasında bir hevesle değil. Ayrıca bisikletimle rastgele dolaşacağım yerler de değiller.

Bu gibi durumlarda Gemini küçük bir “bunu senin için Google Haritalar’a koyayım” makinesi gibi hissediyor. ChatGPT’nin sesli sohbeti ise birkaç parkı veya kafeyi ziyaret etmemi önerdi. başka bir şey olup olmadığını sordu Ayrıca ziyaretim için aklımda ve bir kitap satın almak isteyebileceğimi söylediğimde belirli bir kitapçıyı önerdi. Çok düşünceli! Ancak daha sonra Gemini’nin Google Haritalar entegrasyonunun daha kullanışlı olduğu ortaya çıktı: Eve giden bir otobüs rotası istedim ve Gemini bana doğru rotayı verdi, ChatGPT ise beni yalnızca 30 dakikada bir gelen bir otobüsü bekletecekti.

Gemini ile konuşmak, Google Arama sonuçlarının bulunduğu bir sayfayla konuşmak gibi hissettiriyor. “Hey Google” derseniz ve ona bir soru sorarsanız, yanıtını size söyleyecektir. Aksi halde sadece metni okuyorsunuz. metin var Ve genellikle çok fazla ; bu asistan bir editör kullanabilir. Ayrıca Gemini’nin takvimime erişememesine de şaşırdım, ancak şu anda bunun için Gmail ve Dokümanlar’da olduğu gibi bir uzantı yok. Takvimime bir şey eklemek istersem normal Asistan’a geri dönmem gerekiyor. O noktada, kendim lanet bir takvim etkinliği hazırlayacağım.

On yıl önce, cihazlarımızla etkileşim kurmanın bir sonraki büyük yolu olarak Siri ve Alexa gibi akıllı asistanlar öne sürülüyordu, ancak sektör genelinde ilerlemelerinin durduğunu gördük. Şu anda Gemini tamamen isteğe bağlı bir yardımcıdır. alındığında, varsayılan olarak Google Asistan’ın yerini nasıl alabileceğini görmek de kolaydır küçülttüğü göz önüne Asistan özelliklerini Ancak, özellikle Google’ın yakın tarihte . Belki de AI olmayan sesli asistanların güvenilir bir şekilde yapabileceklerinin sınırlarına ulaştık.

Benim için Gemini’yi her zamanki Google Asistan’la değiştirmek düşük riskli bir bahis gibi geliyor. Sesli asistanları kullanmamak konusunda kendimi uzun zaman önce eğitmiştim çünkü asla benim istediğim şeyi yapamıyorlar gibi görünüyor. Gemini hala zamanlayıcılarımı ayarlayabilir ve bana yağmur yağıp yağmayacağını söyleyebilir, o halde neden günlük işlerimde bana yardımcı olacak biraz daha akıllı bir şeye bahse girmeyesiniz? Umarım yol boyunca ChatGPT’den birkaç ders alır. Bu arada tüplü dalış dersime gitmem gerekiyor.

Kaynak: theverge.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.