CHP YALOVA MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI TANITTI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Başkanlığının, Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde düzenlediği toplantıda, 28. dönem Yalova milletvekili adaylarını tanıttı. Millet İtifakının Yoğun bir katılımın sağlandığı tanıtım toplantısında, sık sık  “Birleşe Birleşe Kazanacağız” sloganları atıldı.

Toplantıya, CHP’li Belediye Başkanlarından Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Belediye Meclis üyeleri,  CHP Yalova Merkez ilçe Başkanı Erdem Doğancı, CHP Altınova ilçe başkanı Cemalettin Kılıç, CHP Çiftlikköy İlçe Başkanı Cüneyt Çalışkan, CHP Termal ilçe Başkanı Selahattin Aksoy, CHP Çınarcık İlçe başkanı Ali Zara ve Armutlu İlçe Başkanı Ali Çetinkaya ile CHP örgütünün Kadın ve Gençlik Kolu Başkanları  ilçe yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

Millet İttifakının bileşenlerinden DEVA Partisi kurucu İl Başkanı Mehmet Demirhan, İYİ Parti İl Başkanı Osman Kendir, Gelecek Partisi İl başkanı Kürşat Emre Çandır, DP Yalova İl Başkanı Zehra Görener, SP İl Başkanı Celal Korkmaz birer konuşma yaparak salonu dolduran kalabalıklara seslendi.

Programın açılış konuşmasını CHP Yalova il Başkanı MuttalipTunç gerçekleştirdi 14 Mayıs 20223 tarihinin Cumhuriyet tarihinin en önemli günü olduğunu ifade eden Tunç, “Genel Başkanımız ve 13 Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde Millet ittifakının değerli bileşenleri ile birlikte Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında daha adaletli ve daha yaşanabilir bir ülke oluşturabilmek için yola çıktık. Kuruluşun ve kurtuluşun partisi olan CHP Türkiye’nin aydınlık geleceği için yol göstericidir. Kuruluşundan itibaren Cumhuriyetimizin temel değerleri doğrultusunsa Demokrasi, Laiklik, insan haklan ve özgürlükler için mücadelenin ülkemizdeki en önemli temsilcisidir. Bugün Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durum hepimizi endişelendiriyor. 14 Mayıs Türkiye Cumhuriyetinin tarihi için önemli bir gündür. Ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren, halkımızı yoksulluğa ve çaresizliğe mahkum eden bu iktidardan kurtulmak için önümüzde sadece 28 gün kaldı” dedi.

“15 Mayıs’ta 2. bayramı yapacağız”

il Başkanlarının ardından CHP Yalova Milletvekili adayları kürsüye davet edildi. Bu anlamda ilk konuşmayı, CHP Yalova 3. Sıra Milletvekili afayı Yasemin Fazlaca yaptı. 14 Mayıs 2023 tarihinden gerçekleşecek olan seçimin ertesi günü Türkiye’nin bambaşka bir sabaha uyanacağını ifade eden Fazlaca, “Bu tarihi sorumluluk hiç bir şekilde kişisel hırslara, egolara ve ben merkezli siyasete kurban edilmeden hep birlikte birleşe, birleşe kazanacağımız bir zafer olacak. 15 Mayıs hep birlikte yaşayacağımız 2. bayramımız olacaktır. Yalova Benim Kentimdir Diyan Atatürk’e yakışır bir zafere Allah bizi ulaştırsın’ diye konuştu.

“Yalova’da yaşayan milletvekili olacağım”

Milletvekili aday tanıtım toplantısında kürsüye gelen 2. isim CHP Yalova 2. sıra Milletvekili adayı Mehmet Gürel oldu. Gürel konuşmasında AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyük gümüşe de gönderme yaptı. Milletvekili seçildiğinde Ankara’da değil Yalova’da ilkamet etmeye devam edeceğini dile getiren Gürel, ‘Bugün burada sadece bir aday tanıtım toplantısı yapmıyoruz. Çünkü bizim sorumluluklarımız çok büyük. Söz konusu olan vatan. Söz konusu olan bizlerin çocukları ve torunlarının geleceği. Bugün ki toplantı Millet ittifakının bileşenlerinin Cumhuriyet için, demokrasi, adalet, insan hakları, eşitlik, özgürlük ve dayanışma için Yalova’dan tüm Türkiye’ye haykırdığı gündür. Bugün Yalova’nın Cumhuriyetçileri, Demokratları, ilericilerin, demokrasi savunucularının Yalova’dan Ankara’ya ve Türkiye’ye seslendiği gündür. Bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın indirileceği ve yerine 13 Cumhurbaşkanı olarak sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmesine söz verdiğimiz gündür. Bende sizlere söz veriyorum. Seçildiğimde Yalova’da yaşayan Yalova’nın milletvekili olacağım. Buradan seçilip başka illerde yaşamayacağım. Ben tüm Yalova halkının milletvekili olacağım. O sorumluluğu taşıyacak ve o verilen oyların hakkını mutlaka vereceğim. Çağdaşlığa ve Liyakate dayalı bir milletvekilliği perdormansını ortaya koyacağımdan hiç şüpheniz olmasın” şeklinde konuştu.

“Yalova’ya yatırımlar getireceğiz”

CHP Yalova 1. sıra Milletvekili adayı Tahsin Becan da kürsüye alkışlar eşliğinde çıktı. Burada vatandaşları selamlayan Becan konuşmasına ilde yapımı devam eden OSB’lerden bahsederek başladı. Yalova’ya yatırımlar getirme sözü de veren Becan, ‘Amacımız Ankara’da seçilen vekillerle birlikte mücadelemizi verip, Yalova’ya yatırım getirmek olacak. Öncelikle devam eden OSB’lerin ivedilikle bitirilmesini hızlandıracağız. Yine Yalova’nın turizminin canlandırılması anlamında da adımlar atacağız Sağlık Turizmi konusunda Termal ilçemizin gelişmesini sağlamak adına çalışacağız. Osmangazi Köprüsü çok önemli bir yatırım. Ancak ben onu Yalova yatırımı olarak görmüyorum. Zira o Türkiye’nin yatırımı. Yalova İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarından sonraki 3. yakasıdır. Bizim bugüne kadar bu avantajı doğru kullandığımızı düşünmüyorum. Şu anda beklenen İstanbul depremine dayalı olarak Yalova’ya bir akın var. İşini getiremeyen evini getirip, köprü ya da deniz yolu ile İstanbul’a gidip geliyor. Böyle bir taleple karşı karşıya Yalova” dedi.

“Önlemi deprem olmadan almak lazım”

Yalova’nın depremselliğinden de bahseden Becan, “Yüzde 6O’ı ormanlarla kaplı bir ilde yüzde 4O’hk kesimde biz sanayi, konut hepsini bu alana sıkıştırmaya çalışıyoruz. Konut konusunda da çelik konstrüksiyon ya da 3-4 katı geçmeyecek deprem izolatörlü depreme dayanıklı konutlar yapmak zorundayız ki Yalova depremden korkanlar için bir cazibe merkezi olsun. Yalova yapı stoğunun yüzde 60’ını Marmara depremi sonrasında gerekli tüm şartlara uygun yapmış bir il durumunda. Yüzde 4O’hk bölümü deprem öncesi yapılan binalardan oluşuyor. Bu yüzde 4O’hk kesimini depreme dayanıklı hale getirmek için çalışacağım Nasıl Kahramanmaraş depreminde kampanya yaptıysak, bunu depremden önce bölgemiz için de yapabiliriz. Depremden sonra değil, depremden önce bu tip kampanyaları yaparak ya yapı stokumuzu güçlendirelim ya da yıkıp yeniden yapalım. Benim 1. Önceliğim kesinlikle deprem olacak” şeklinde konuştu.

“Ortadoğulu yatırımcıları harekete geçireceğiz”

Yalova’ya Ortadoğu’dan gelen ve yerleşen çok sayıda insan olduğunu ifade eden Becan bunların yatırıma yönlendirilmesi için çalışacaklarını da söyleyerek, “Yalova’da istihdama dayalı, üretime dayalı yatırımların arttırılmasına yönelik de önemli adımlar atacağım. Yalova’ya yurtdışından gelip yerleşen Ortadoğu kökenli insanlar var. Onlar yıllarca Yalova’dan daire aldılar Bunlar hiçbir işe yaramayan atıl yatırımlar olarak bekleyip durdu. YTSO ile birlikte Ortadoğu kökenli yatırımcıları organize ederek onların fabrika kurmasını ve istihdama katkı sunmalarını sağlayacağız” dedi.

Deniz Suyu ile ısıtma yapacağız

Becan Yalova’da ilk kez uygulanacak Türkiye’ye hatta dünyaya örnek olacak bir projeyi de bu toplantıda Yalova kamuoyu ile ilk kez paylaştı. Yalova’nın deniz suyu ile ısıtılmasını sağlayacak bir proje geliştirildiğine dikkat çeken Becan, “Bir kaç aydır üzerinde uğraştığımız bir proje vardı. Almanya’da ki bir üniversite ile birlikte sürdürdüğümüz bir çalışma bu. Almanya’daki bir profesör grubu ve Yalova’da enerji bölümünde çalışan öğretim görevlilerinin birlikte sürdürdükleri bu projede çok güzel bir gelişme yaşadık. Proje deniz suyu ile Yalova’yı ısıtmayı hedefliyor. Bu proje hayata geçirildiğinde hiç kimse doğalgazla ısınmayacak. Doğalgazın fiyatının yarın ne olacağı belli değil. Almanya’da yapılan projeleri inceledik ve yine çevre ile uyumlu bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Bu proje ne doğaya ne de denize zarar vermiyor. Bu anlamda pilot bölge olarak Çınarcık ilçesini belirledik. Milletvekili seçilsiğimde bu projeyi de birlikte hayata geçireceğiz’ diye konuştu.

Rozet taktılar

Konuşmaların ardından toplantıya katılan Millet ittifakını oluşturan partilerin il başkanları ile birlikte sahneye çıkan CHP Yalova Milletvekili adayları salonu dolduran partilileri selamladı. Programda partiye katılan vatandaşlara da rozetleri CHP Yalova Milletvekili adayları tarafından takıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.