EFSANE YAZARI ÜZGÜL, TOBB MTAL ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, YEGES kapsamında gerçekleştirilen yazar buluşması programında, “Şahmeran” romanıyla adını geniş kitlelere duyuran efsanelerden yola çıkarak romanlarını kaleme alan ve efsane yazarı olarak anılan Hatice Üzgül ile buluştu.

YEGES Projesi kapsamında, Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kültür Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen Yazar Buluşması programında efsane roman türünde eserler veren Yazar Hatice Üzgül, öğrenciler ile bir araya geldi.

Müdür Akmeşe’den Ziyaret

Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Yazar Üzgül ile gerçekleştireceği söyleşi öncesi bir araya geldi. Müdür Akmeşe, Yazar Üzgül’e çalışmalarında başarılar diledi.

Yazar Üzgül, Yalova TOBB MTAL TV’nin Konuğu Oldu

Yalova İl milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe’nin ziyaretinin ardından Yazar Üzgül, Yalova TOBB MTAL Radyo – Televizyon alanı tarafından yapımı gerçekleştirilen “Kara Kutu” programının konuğu oldu. Üzgül, programda öğrencilerin kendilerine yönelttiği soruları samimiyetle cevapladı. Ardından yine radyo-televizyon alanı öğrencileri ile yazarlık serüveni hakkında kısa bir röportaj yaptı.

Üzgül’e ilgi büyüktü

Son olarak yazar Üzgül, TOBB MTAL Konferans Salonunda öğrencilerle buluştu. Öğrencilerin sorularına içtenlikle cevap veren Üzgül, okumanın önemine defalarca vurgu yaptı. Üzgül, gerçekleştirdiği konuşmasında, yazarlık serüvenine nasıl başladığını; ” Her şeye, Türk efsanelerini romanlaştırma fikri ile başladım. Özel ilgimden dolayı biraz araştırma yapınca gördüm ki, geçmişimizde birçok mitolojik öğe, güçlü karakter ve Gök Tanrı’dan kut alan kahramanlar var. Okuduğum yüzlerce efsanede kolayca tespit edilebilen en önemli özellikler, tek tanrı inancı olması, sıkı bir ahlâki yapının varlığı, insan sevgisi ve masumiyetin ödüllendirilmesi… Dolayısıyla, unutulmayı, geri planda kalmayı hak etmeyecek değerleri taşıyorlar. Üstelik inanılmaz bir hayal gücü ile… Gençlere ve hayal gücü henüz ölmemiş yetişkinlere kuru öğütler vermektense, estetik kurgular içinde okuyucuyu alıp götürecek efsanelerle bir şeyler anlatmayı daha ilgi çekici buluyorum. İşte o yüzden de ‘efsane’ diyorum” sözleriyle ifade etti.

Üzgül, konuşmasının ardından, Termal, şifalı sular ve Üç Azize’ye yer verdiği Ekim 2018’de okuyucusuyla buluşan “Sihri Su” adlı eserini imzaladı. Okuldaki çoğu öğrencinin eserini okumuş olmasından memnuniyet duyan Üzgül, tüm öğrencilerle teker teker hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ercan Gökkaya, imza töreninin ardından yazar Üzgül’e çiçek takdim etti. Etkinlik okul önünde çekilen toplu hatıra fotoğrafıyla son buldu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.