GIDA GÜVENLİĞİ EN AZ DOĞRU BESLENMEK KADAR ÖNEMLİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Beslenmede yapılan hatalar, hastalık, kilo alımı ve kilo kaybı olarak geri dönüyor ve yaşam kalitesini bir anda bozabiliyor. Metabolizmamıza ve günlük kalori ihtiyacımıza göre oluşturulacak beslenme programı sağlıklı kalmamız için önemli; peki ya gıda güvenliği? Özel Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatih ÇETİNKAYA, 16 Ekim Dünya Gıda Gününde, gıdaları nasıl hazırlamamız, pişirmemiz ve saklamamız gerektiği konusunda bilgi verdi.

“ Tükettiğimiz gıdaların ne olduğu kadar nasıl üretildiği, saklandığı ve tüketildiği de sağlığımız için oldukça önemli. Doğru yöntemlerlerle pişirilmeyen ya da saklanmayan gıdalar, bünyesinde bakteri bulundurmaya devam edip bizi hasta edebiliyor, besin zehirlenmelerine neden olabiliyor. Bu ve benzeri tehlikelerin önüne geçmek ise çok kolay.

Taze ve katkısız gıdalar tercih etmek, güvenli tüketim sürecinin temelini oluşturuyor. Ürün satın alınırken rengine, dokusuna, kokusuna ve görünümüze dikkat edilmeli. Donuk saklanan gıdaların poşetleri dikkatlice incelenmeli, içerisinde daha önce çözülmüş olduğu anlamına gelen su damlacıklarının olmamasına özen gösterilmeli. Alınan ürünler uygun koşullarda saklanmalı, buzdolaplarında +4 derecede, dondurucularda – 18 derecede tutulmalı. Donuk ürünler muhakkak buzdolabının en alt rafında çözdürülmeli, asla sıcak suda ya da dışarıda bekletilmemeli. Bu bakterilerin çok hızlı şekilde üremesine ve besin zehirlenmelerine neden olabilir. Gıdalar hazırlanırken el hijyeni muhakkak sağlanmalı, hazırlığın yapılacağı yüzey ve kullanılacak ekipmanların temizliği yapılmış olmalıdır. Pişirme işlemi yiyeceklere lezzet katmanın yanında çiğ gıdadan bulaşabilecek potansiyel tehlikeleri de önler. Bakteriler, +65 derece ve üzerindeki ısıda yaşayamazlar. Pişmiş gıdaların iç ısılarının bu dereceden fazla olması sağlık açısından uygundur. Pişmiş gıdalar sadece bir kereye mahsus ve +65 derecenin üzerinde bir ısı ile ısıtılabilirler. Daha fazla sayıda ısıtmak ve yiyeceği uzun süre dışarıda bekletmek oldukça tehlikelidir. Çiğ gıdalar, özellikle etler başka bir besin maddesi ile temas ettiğinde çapraz bulaşmaya neden olurlar. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. “

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.