GIDA İŞLETMELERİNE DENETİMLER YOĞUNLAŞTIRILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Havaların ısınmasıyla birlikte oluşabilen gıda kaynaklı salgın ya da vaka olaylarıyla karşılaşmamak ve kamu sağlığı ile tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ilde eşzamanlı başlatılan gıda denetimleri kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetim ekipleri de 8 Eylüle kadar sürecek denetimlere 21 Ağustos itibariyle başladı.

Toplu tüketim yerlerinin denetimlerine rutin olarak yıl boyunca gerçekleştirilen risk esaslı denetim ve kontrollere ilaveten farkındalığı artırmak amacıyla; lokanta, restoran, kafeterya, otel gibi toplu tüketim yapılan yerlerde denetimler ülke genelinde artırıldı.

21 Ağustos-8 Eylül 2023 tarihleri arasında üç hafta boyunca 81 ilde eşzamanlı gerçekleştirilecek denetimlerde özellikle toplu tüketim yerlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı; izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığına yönelik denetimlerine ağırlık verecek ve mevzuata uygun olmayan işletme ve ürünlerine gerekli yaptırımlar uygulanacak.

Bu denetimlerin yanı sıra rutin gıda denetimleri de yıl boyunca aralıksız sürdürülecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.