GÜLE GÜLE, AI: GOOGLE’IN SİNİR BOZUCU AI GENEL BAKIŞLARINI NASIL KAPATABİLİR

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Tarayıcınızı yalnızca web sayfası sonuçlarını döndürecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

Google’ın SGE (Arama Üretken Deneyimi) olarak da bilinen “Yapay Zeka Genel Bakış” özelliği, açık web’i kokusuyla boğmakla tehdit eden şiddetli bir çöp yangınıdır. Google sizi saygın kaynaklardan gelen uzman görüşlerine yönlendirmek yerine artık arama sonuçlarının üstüne çalıntı ve çoğu zaman hatalı yapay zeka özetleri koyuyor. Dolayısıyla, örneğin tıbbi tavsiye aradığınızda, yapay zeka size böbrek taşlarından kurtulmak için idrar içmenizi söyleyebilir ve insan doktorlardan gelen makalelere bağlantılar bulmak için bu “tavsiyeyi” geçmeniz gerekir.

Ne yazık ki Google, ayarlarında AI Genel Bakışlarını kapatmanın bir yolunu sunmuyor, ancak bu zulümlerden kaçınmanın ve doğrudan arama sonuçlarına gitmenin birkaç yolu var. Belki de arama devi, varsayılan sonuçlar sayfasının artık bir hurdalık haline geldiğinin zımni bir kabulü olarak siteye bir “web” sekmesi ekledi, böylece aramanızı “resimler”, “videolar” veya “haberler” şeklinde daraltabileceğiniz gibi, “Artık yapay zeka, cevap kutuları veya diğer saçmalıkların olmadığı eski web sayfalarının basit bir listesini alabilirsiniz.

bir Chrome uzantısını kullanarak AI genel bakışlarını sonuçlar sayfasından nasıl filtreleyeceğinizi göstereceğim Aşağıda, yazdığım. Veya aramalarınızı doğrudan Chrome’un adres çubuğundan web sekmesine göndererek hiçbir şeyi kapatmanıza gerek kalmaz. Güncelleme (22.05.2024): Artık mobil Chrome, Edge veya Firefox’u doğrudan Google’ın web sekmesine gidecek şekilde yapılandırmanın bir yolu var.

Chrome Uzantısı kullanarak Google AI genel bakışları nasıl kapatılır

Google AI Genel Bakışı, bir HTML sayfasının tüm bölümleri gibi, JavaScript kullanılarak değiştirilebilir. Chrome web mağazasında, AI Genel Bakış bloğunu bulmak ve CSS görüntüleme değerini “yok” olarak ayarlamak üzere programlanmış birkaç uzantı vardır.

dahil olmak üzere piyasadaki diğer bazı uzantıları gördükten sonra, Uygun şekilde adlandırılan Google AI Genel Bakışını Gizle adlı kendi AI Genel Bakış engelleme uzantımı yazmaya karar verdim Bye Bye, Google AI . Edge tarayıcılarında çalışır Tüm Chrome uzantıları gibi hem Chrome hem de Microsoft .

Güle güle, Google AI ayrıca Google sonuçlar sayfasındaki tartışma bloklarını, alışveriş bloklarını, öne çıkan snippet’leri, video bloklarını ve sponsorlu bağlantıları gizleme / etkili bir şekilde kapatma seçeneğine de sahiptir. Seçenekler menüsüne giderek (araç çubuğu simgesine sağ tıklayıp Seçenekler’i seçerek) hangilerini filtrelemek istediğinizi seçebilirsiniz.

Benim uzantımla veya diğer uzantılarla ilgili sorun, Google’ın bunları kolayca engelleyebilmesi veya bozabilmesidir. Google, sonuç sayfalarındaki kodda küçük değişiklikler yaparsa, uzantıdaki JavaScript artık AI Genel Bakış bloklarını (veya diğer blok türlerini) bulup bunları kapatamayabilir.

Kaynak: tomshardware.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.