HASTANEDEKİ TATBİKAT GERÇEĞİ ARATMADI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova’da gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı. HAP (Hastane Afet Planı) uygulaması kapsamında gerçekleştirilen deprem tatbikatında, senaryo gereği kentte 6.9 şiddetinde deprem meydana geldi.


Sağlık Afet Koordinasyon Merkezine haber gelmesi üzerine hastane HAP başkanlığınca mor kod verilerek acil durum planı aktive edildi. Bunun üzerini yönetim ekibi toplanarak HAP başkanı tarafından alanların açılması ve tahliye kararı verildi. Servislerden hasta ve malzeme ve tahliyesi yapılıp alternatif alanlarda hasta bakımı başladı. Sonrasında izolasyon yoğun bakımda yangın haberi üzerine kırmızı kod verildi. İlk müdahale personel tarafından yapılarak itfaiyeye haber verildi. Olay yerine gelen ekipler yoğun bakımda hasta tahliyesi gerçekleştirdi. Yine senaryo gereği bir fabrikada meydana gelen sızıntıdan etkilenen kişi uygun ekipmanla donatılmış Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer KBRN (CBRN), ünitesindeki görevliler tarafından arındırma işlemi sonrasında triyaja uygun tedavisine başlandı.

DEPREM FARKINDALIĞI OLUŞTURULDU

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamada tatbikatla olası bir depremde oluşabilecek eksiklik ve aksaklıkların tespitinin yapıldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yapılan tatbikatta yüksek katılımcı ve karmaşık senaryolarla personelin refleksi değerlendirilmiş, planın fonksiyonelliği ele alınmıştır. Böylece Hastalar ve personeller için farkındalık oluşturulmuştur. Katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz” denildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.