INFLUENZA A+B (GRİP) VİRÜSÜNÜ 30 DAKİKA İÇİNDE TESPİT ETMEK MÜMKÜN

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Özel Atakent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Erdem GÜREL, gribe neden olan influenza virüsü ve çocuklarda daha sık görülen ve akut solunum sistemi enfeksiyonuna neden olan Respiratuar Sinsityal Virus (RSV)’ün yapılan test ile 30 dakika içinde teşhis edilip tedavisine zaman kaybetmeden başlanabileceğini söyleyerek detaylı bilgi verdi.

 

“ Grip, influenza A,B,C virüslerinin neden olduğu, oldukça bulaşıcı ve hızlı yayılım gösteren bir hastalıktır. 2-3 günlük kuluçka döneminden sonra ani başlayan yüksek ateş, öksürük, halsizlik, miyalji ve baş ağrısı gibi belirtiler ile seyreder. Her yıl dünyada çocukların yaklaşık % 20’sinde, erişkinlerin ise % 10’unda semptomatik influenza A ve B virüs enfeksiyonları gelişmektedir. Bu enfeksiyonların erken tanısı, gereksiz antibiyotik kullanımının azaltılmasını ve zamanında, uygun antiviral terapinin uygulanmasını sağlamaktadır.

 

Respiratuvar sinsitiyal virüs (RSV) ise iki yaşına kadar hemen hemen tüm çocukları enfekte eden çok yaygın ve bulaşıcı bir virüstür. RSV bebeklerde bronşiyolit ve zatürre gibi yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar. Ayrıca bebeklikte geçirilen RSV ileri yıllarda reaktif hava yolu hastalığı (RAD- reaktive airway disease) gelişimine yol açabilir.

 

Erken tanının önemine rağmen influenza virüs enfeksiyonlarının klinik ayrımı, grip hastalığında görülen semptomların diğer solunum yolu virüs enfeksiyonlarında da meydana gelmesinden dolayı oldukça zordur. Bu durumda hasta bireyin tedavisi ve salgınların kontrolünün sağlanmasında, influenza virüsünün kesin tanısına imkan veren laboratuvar tetkiklerine başvurulmaktadır. İnfluenza A veya B taşıyıp taşımadığınızı belirlemek; doktorunuzun hızlıca tedavinize karar vermesine yardımcı olmak  ve gribin çevrenizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye yardımcı olmak amacıyla belirtilerin başlamasından itibaren 48 saat içinde  influenza antigen testi yapılır. Nazofarengeal (burun) sürüntüsü ile yapılan test 30 dakika içinde sonuç verir. RSV virüsünden şüphenilen durumlarda da Directigen EZ RSV testi uygulanabilmektedir. Her iki test de doğru teşhise olanak tanıdığı ve kısa sürede sonuç verdiği için hastanemizde başarıyla uygulanmakta olan ve teşhis aşamasında sıkça başvurduğumuz yöntemlerdir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.