KAZAKİSTAN TANITIM PROGRAMI İLGİYLE KARŞILANDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

İlimizde faaliyet gösteren Konya’dan Yalova’ya Kültür Sanat Turizm ve Eğitim Derneği, hafta sonu Kazakistan tanıtımı programı düzenleyerek büyük ilgi topladı.

Dernek başkanı Tekin SARIÇAM, etkinliğin açılış konuşmasında derneğin faaliyetleri ve gerçekleşen program hakkında bilgi verdi. Kazakistan’ın Türk Dünyası için önemli olduğunu vurgulayan SARIÇAM, Kazakistanlı öğrencilerin eğitimlerini tamamlayıp ülkelerine döndüklerinde “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” ilkesiyle hareket ederek, ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağını artırarak devam etmelerine katkı sağlayacaklarını ifade etti. Dernek Başkanı, etkinliğe katılan ve emek veren tüm misafirlere teşekkür ederken, derneğin bu tür kültür ve sanat faaliyetlerine devam edeceğini belirtti.

Dernek Başkanının konuşmasının ardından ilimizde eğitim hayatlarını sürdüren Kazakistanlı öğrenciler, program kapsamında Kazakistan tarihiKazak ulusal enstrümanlarıgeleneksel kıyafetler ve yöresel yemekler hakkında bilgiler verdiler. Ardından Kazakistan’ın örf ve adetlerini barındıran “Kız İsteme Geleneği” tiyatro gösterisi şeklinde gerçekleştirildi. Etkinlikte, Kazakistan’ın milli çalgısı olan dombra da çalındı.

Hafta sonu yapılan etkinliğe dernek üyelerinin yanı sıra, Türk İllerinde Bir Güleryüz PlatformuYalova Balkan Göçmenleri DerneğiAzerbaycan ile Kardeşlik Derneği temsilcileri, Yalova Üniversitesi akademisyen ve çalışanları, Yalova Üniversitesi’nde eğitim gören Türk Dünyasından öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğin sonunda, katılımcılara Kazakistan’a özgü yemekler olan mantısamsasucukbavursakkurut ve medovik tatlısı ikram edildi. Bu eşsiz etkinlik, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı ve Kazakistan kültürünün daha yakından tanınmasına vesile oldu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.