KIRKPINAR’A GİDEN YOL FEVZİYE’DEN GEÇER!

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Türkiye’nin en ünlü pehlivanları, 111. Tarihi Fevziye güreşlerinde er meydanına çıkıyor. 01 Temmuz 2017 Cumartesi günü Yalova’mızın Altınova ilçesine bağlı Fevziye köyümüzde düzenlenecek güreşlerde pehlivanlar, yağlı güreş müsabakasında 111. Kez er meydanına çıkacak. Güreş ağalını yapan Orbay Tuna toplantıda açıklamalarda bulundu.

 

 

FEVZİYE YAĞLI GÜREŞLERİ GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZİ YAŞATIR

 

Ülkemizin en eski yağlı güreş organizasyonlarından biri olan Fevziye Yağlı Pehlivan Güreşleri; gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılmasında büyük bir öneme sahiptir. Güreş, Çerkes halkının bir geleneğidir. Ata vatanlarından anavatanlarına göç eden Çerkes halkı, kardeş halklarla kaynaşmak için bir asrı aşkın süre önce Fevziye Yağlı Güreşleri’ni başlatmıştır. Fevziye Yağlı Güreşleri, bir kültür kaynaşmasına dönüşüp, dostlukları ve kardeşliği pekiştirmiştir. Her yıl on binlerce güreş severi konuk eden Fevziye Köyü, güreşe verdiği önemi; Olimpiyat Şampiyonu Güreşçi Gazenfer Bilge’yi Türk sporuna kazandırarak göstermiştir. Kültürlerin spor çatısı altında toplanmasıyla, Anadolu’da kardeşliği ve bütünleşmeyi simgeleyen Fevziye Yağlı Güreşleri’nin 111.’sine halkımızın yoğun ilgi göstermesini temenni ediyoruz.

 

 

ER MEYDANIMIZDA 50’YE YAKIN BAŞPEHLİVAN, TOPLAMDA 500’ÜN ÜZERİNDE PEHLİVAN KISPET GİYECEK.

 

111. Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri’nde bu yıl; Recep Kara, Orhan Okulu, Fatih Atlı, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil gibi er meydanlarında ünlü 50 civarında başpehlivan ve toplamda 500’ün üzerinde pehlivan kıspet giyecek. Her yıl olduğu gibi; “Kırkpınar’a giden yol, Fevziye’den geçer” sloganıyla başlıyacak olan Fevziye Yağlı Güreşleri’nde, toplamda 500’ün üzerinde pehlivan kol bağlayacak. Organizasyonumuz, Kırkpınar öncesi, sezonun en büyük organizasyonlarından birisi olarak kabul ediliyor. Kıran kırana geçecek, zorlu müsabakalara sahne olacak Fevziye Yağlı Güreşleri’ne tüm halkımızı davet eder saygılar sunarız.

 

                                                                                                       

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.