Koçal’dan Kentsel Dönüşüm Açıklamaları

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Belediye Başkanı ve AK Parti Yalova belediye başkan Adayı Yakup Koçal, “Geri dönüşü olmayan, Yalova’yı ciddi anlamda modern bir şehir haline getirecek bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz” dedi.

Koçal, Belediye Encümen Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, kentsel dönüşüm ve ağaç müzesi projeleri hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Kentsel dönüşüm projesi ihalesinin 1 milyon liranın üzerinde olacağını belirten Koçal, şöyle konuştu:

“Cuma günü ihaleyi alacak firma bir iş yapacak. Yapacağı işi önce vatandaşlarla teker teker görüşecek. Onlar bu konuda profesyonelleşmiş firmalar. Burada 3 temel değer belirleyecekler. Biri hak sahiplerini memnun eden değer. İkinci değer yapıların zemin probleminden çıkan maliyetin ne olduğu.

Üçüncüsü de müteahhidin inşaatı yapması için ticaretini de koyması gerekiyor. Bunun da bir değeri var. Buradaki toplam değeri belirleyecekler. Orada imar şu an iki kat. Değer toplamı ortaya çıktıktan sonra, 3-4-5-6 kat olabilir. Bunu belirleyecek olan ekonomik rapor. Yani bu bir fırsat. Ben inanıyorum ki, kentsel dönüşümden sonra başka mahallerdeki insanların da talepleri olacak. Diğer siyasi parti adaylarının bu projeye karşı çıkan söylemler ortaya atması bilmemelerinden. Yalova’yı ciddi anlamda modern bir şehir haline getirecek bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz.”

Ağaç müzesi projesiyle ilgili de bilgi veren Koçal, “İkinci projemiz Fatih Caddesi’nin sonunda 40 dönümlük alanı Ağaç Müzesi yapacağız. 2007’de eski arboretum alanı turizm alanı olarak işlenince buradaki alanı planda ağaç müzesi oldu. Onun proje çalışmasını tamamladık. Anadolu’da yetişen ağaç ve bitkilerinden oluşan bir proje olacak. Bunun Yalova’ya önemli değer katacağına inanıyorum. Buraya ağaç müzesinden başka bir şey yapılma şansı yok” dedi.

e-Yalova olma yolunda çalışmalar sürdürdüklerini dile getiren Koçal, “Bu hedef kapsamında şehir merkezinde ücretsiz internet ağı çalışması yapılacak. Arkadaşlarım çalışmasını yaptı. Bunu ilk olarak bütün Yalova’da başlamayacağız. Önce İdo, Meydan, Gazipaşa alanında planlıyoruz. Ondan sonraki süreçte tüm Yalova’ya yayılacak” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.