MARMARA BÖLGESİNDE İLK VE TEK TESİSİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Sıfır Atık Projesi kapsamında sokak hayvanlarına mama, bahçe ve saksılara gübre üretilecek.

Altınova Belediyesi ve Sefine Tersanesi işbirliğiyle geçirilen Kompost ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Merkezi faaliyete başladı.

Yalova Altınova Belediyesi ile Sefine Tersanesi iş birliğiyle hayata geçirilen bölgede ilk ve tek ola özelliği taşıyan Kompost ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Tesiste bölgedeki tersanelerin artık yemeklerinden ayda yaklaşık 1 ton kedi ve köpek maması üretilecek.

“Sıfır Atık Projesi”

Tesisin açılış töreninde konuşan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Sıfır Atık Projesi çerçevesinde faaliyete geçirilen tesis hakkında bilgiler verdi. Tersanelerdeki çöpe giden yemeklerin değerlendirildiğini ifade eden Başkan Oral, “Ciddi bir kapasiteye sahip olacak. Şuana kadar deneme üretimlerimizde bir sıkıntı yok. Yaklaşık 3-4 aydan beri de deneme üretimleri yapıyoruz. Artık bugünden dolayı tam kapasite başlıyoruz. Yaklaşık 1 ton aylık mamamız çıkacak. Ciddi bir rakam. Bunun yaklaşık yüzde 20’sini kendi barınağımızda kullanacağız. Geri kalan yüzde 80’nini hayvanseverlerimize ücretsiz olarak belli bir kota dahilinde dağıtacağız. Bir kısmını özellikle katı atık tesisimizin olduğu yerde kullanmaları için ayıracağız. Bir de Çınarcık Belediye Başkanımızın ricasıyla protokol yaparak biraz da Çınarcık’a göndereceğiz” diye konuştu.

“Hayvanlarımızın sevdiği bir mama ortaya çıkıyor”

Projede tersanelere önemli bir görev düştüğünü ifade eden Oral, “Tersanelerimizin yemek artıkları bize lazım artık. Çöpe gitsin istemiyoruz. Arkadaşlarımız bir araçla bunu toplayacaklar her tersaneden. Karışık istemiyoruz her yemeği ayrı ayrı istiyoruz. Ona göre oranları belirleniyor protein, karbonhidratı. Güzel bir özellikle hayvanlarımızın sevdiği bir mama ortaya çıkıyor. Mamamızın güneşte kalmaması taze tüketilmesi gerekiyor. Onunla ilgili uyarıları yapıyor arkadaşlarımız .Barınaktan bildiğimiz kadarıyla ağız tadı olarak hayvanlarımız bunu severek yiyorlar” dedi.

“Ücretsiz verilecek”

Oral, kompost tesisinde ise pazaryeri ve bahçelerdeki sebze ve meyve atıklarından gübre ürettiklerini dile getirdi. Oral, bu gübrelerin de vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacağını anlattı. Projenin öneminde vurgu yapan Oral, “Benim bildiğim kadarıyla bölgemizde kedi köpek maması üreten belediye yok diye biliyorum. İnşallah bundan sonra örnek olacak burası. Birkaç belediyemiz daha başlayacaklar diye biliyorum. Bir ilk örnek olması açısında da güzel bir proje” ifadesini kullandı.

Oral’ın ardından AK Parti Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol da birer konuşma yaparak tesisin hayırlı olmasını diledi.

Yalova’da 10 bin kısırlaştırılmamış köpek var

Vali Yardımcısı Bahattin Atçı ise tesisin Yalova için önemli olduğuna değinerek, “İl genelinde aşağı, yukarı 10 bin civarında kısırlaştırılmamış köpek var. Bunlar bizim ekosistemimizin, doğal çevremizin bir parçası. Maalesef bazen zaman zaman bunlar sorun oluyor. Kısırlaştırma çalışmalarını ileriye götürerek yönetilebilir bir hale getirmeye çalışıyoruz. Bir firmanın desteğiyle bir rehabilitasyon merkezi ve yem üretim merkezinin temelini Paşakent Mahallesi’ndeki 52 dönüm tahsis ettiğimiz arazide gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Teşekkür plaketi verildi

Konuşmaların ardından projeye katkı sağlayan Sefine Tersanesi adına Sefine Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Demir Koloğlu ve ismi Altınova Tersanelerini yanından geçen caddeye verilen Altınova Tersaneler Birliği Kurucu Başkanı Hakkı Kan’a teşekkür plaketi verildi.

Geniş katılım

Açılış töreninde; Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, AK Parti MYKY üyesi ve Ak Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Altınova Kaymakamı Halil İbrahim Kazar, Ak Parti İl Başkanı Umut Güçlü, Yalova İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Subaşı Belediye Başkanı Turam Canbay, Sefine Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Demir Koloğlu, il genel ve belediye meclis üyeleri, Altınova İlçe Emniyet Müdürü H. Kürşat Seçer, Altınova İlçe Müftüsü Ümite Kartal daire amirleri, Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl UZUN, tersane temsilcileri ve davetliler katıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.