MEHMET GÜREL “HEM ŞEHRİMİZİ HEM İNSANIMIZI DEPREME KARŞI DİRENÇLİ VE BİLİNÇLİ HALE GETİRECEĞİZ”

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

CHP Belediye Başkan Adayı Mehmet GÜREL 6 şubat Depremleriyle ilgili açıklamada bulundu.

Mehmet GÜREL; “Tam 1 sene önce bugün, Kahramanmaraş, Antep, Osmaniye, Hatay, Kilis, Adıyaman, Malatya, Urfa, Adana, Diyarbakır, Elâzığ illerini etkileyen ve 50.000 insan kaybettiğimiz çok büyük bir felaket yaşadık.

Devletin geç müdahalesi yüzünden binlerce kişinin soğukta donarak enkazlar altında can verdiğine şahit olduk. Afete hazır olmamanın nelere mal olduğunu gördük. Jeolojik açıdan uygun olmayan alanlara inşaat yapınca neler oluyor onu gördük. İnşaatlar yapım sürecinde doğru denetlenmezse nasıl birer mezara dönüşüyorlar, onu gördük. Pişkin bürokratları gördük. Yüzleri kızarmadan afet bölgesinde siyaset yapıp yandaşlarını kayıranları gördük. Ekonomik açıdan güçlü bir ülke olmanın elzem olduğunu gördük. Haftalarca ağladık, yardım etmeye çalıştık. Acıyı paylaşarak azaltmaya çalıştık.

Ve sonra. Aradan 1 yıl geçti. Hükümet tüm ülke genelinde gereken çalışmaları yaptı mı? gereken yasa ve yönetmelikleri çıkardı mı? gereken dersleri çıkarıp yeniden bu bölgeyi hızlıca inşa etti mi? Hepsinden önemlisi, bütün bunları onlarca kez yaşamamıza rağmen hala şehirlerin imar planları kişisel veya grupsal rant uğruna delik deşik ediliyor.

Yalova’da Kentsel Dönüşüm yapıyoruz diye bol bol poz verenler hala Bayraktepe Mahallesinde yamuk duran ve içinde insanların yaşadığı bölgede hiçbir şey yapmadılar. Yeni devlet hastanesinin etrafı kayıyor. Merkezde yerleşik alanda yıkılıp yeniden yapılmaya başlanan binaların sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Doğru dürüst bir Kentsel Dönüşüm Master Planı hazırlanmadı. Rezerv konut alanları üretilip inşaata başlanmadı.

Ne diyeyim? Allah akıl fikir versin. Biz Yalova Belediye Başkanlığı seçimini kazanıp hemen bu sürece başlayacağız. Hem şehrimizi hem insanımızı depreme karşı dirençli ve bilinçli hale getireceğiz. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın.” İfadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.