MİLLETVEKİLİ COŞKUN LODOS FIRTINASINDA ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun beraberinde il başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve il yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Koru ve Kadıköy beldelerinde seracılık ve tarım üretim faaliyeti gösteren geçtiğimiz hafta yaşanan lodos ve fırtına afetinde mağdur olan çiftçilerle bir araya geldi. Koru beldesi ziyaretinde AK Parti Çınarcık ilçe başkanı ve yöneticileri, il genel meclisi üyesi ve Koru belde teşkilatı hazır bulundular.

 

AK Parti Kadıköy belde teşkilatı olağan haftalık toplantısında belde başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, belediye başkanı ve meclis üyeleri ile bir araya gelen heyet toplantı sonunda Kadıköy beldesinde de lodos ve fırtına afetinde mağdur olan çiftçilerle bir araya gelerek istişare ve değerlendirmelerde bulundular.

 

 

LODOS VE FIRTINA AFETİ VE MAĞDURLARI HAFTA BOYUNCA GÜNDEMİMİZDE OLDU

 

Ziyaretlerde belde halkı ve çiftçileri bilgilendiren, çalışmalarla ilgili bilgi veren Çevre Komisyonu Üyesi, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “ilimiz ve ülkemiz bir afet yaşadı. Sadece Yalova’mızda değil Antalya’dan İzmir’e kadar, Bursa’dan İstanbul’a, Yalova’ya kadar özellikle Marmara Bölgesinde, Karadeniz Bölgesinde olmak üzere birçok bölgemizde lodos afete dönüştü ve ciddi de zararlar oldu. Yalova’mızda da bu zararlar oldu ama tek tesellimiz bir can kaybı olmadı, Allah’a şükür. Bugün Bursa’da Sayın Cumhurbaşkanımız da zikretti, Bursa ilimizde 3 vatandaşımız hafta sonu yaşanan lodosta o alaborada hayatını kaybetti. Yalova’mızda can kaybı olmayışı sevindirici bir şey ama mal canın yongasıdır derler.

 

Elbette ki sizler de geçiminizi, iaşenizi ve ailenizin, çocuklarınızın giderlerini sera sektöründen, çiçekçilik ve seracılık üretiminden sağlıyorsunuz. Ve bu sektör ilimizde de ciddi manada zararlar görmüştür. Lodos, fırtına afeti hafta sonuna denk gelmişti fakat hafta başında ben Ankara’ya yasama çalışmalarına dönmek zorunda kaldım fakat teşkilatlarımız sağ olsun il başkanımız ve il yönetim kurulu üyeleri olayları takip ettiler. İl başkanımız ve yönetimi, Valiliğimizle ve tarım müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde çalışarak bu konu hafta boyunca gündemimizde oldu.

 

Ben de Çarşamba günü meclis Genel Kurulunda söz alarak ilimizde ve bölgemizde yaşanan lodos ve fırtına afetini, vatandaşlarımızın zarar ve ziyanlarını ve üzerimize düşen sorumluluklarımızı dile getirmek suretiyle düşüncelerimi ifade ettim.”

 

TESPİT ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR, 8 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE BİR ZARAR OLUŞTU

 

“Bu olağan üstü bir afet olayıydı, elde olmayan, hesapta ve kitapta olmayan bir hadiseydi, bir anda geldi vurdu, kırdı ve gitti neticede vuku buldu. Allah beterinden saklasın ama şimdi ne yapabiliriz ve ne kadar yapabiliriz bu önemli. Kayıtsız kalmadık ve kalmayacağız başta bunu özellikle ifade etmek isterim. Bugün ben Bursa’daydım, Sayın Cumhurbaşkanımızın sizlere selamını getirdim. Gerek Bursa’da gerek ülkemizin diğer yerlerinde yaşadığımız bu felakette zarar gören vatandaşlarımızı biz göz ardı etmeyeceğiz dedi, konuşmasında Sayın Bursa Valisine talimat vererek, Valimiz durumla ilgilenecek zarar gören vatandaşlarımızı, hemşerilerimizin vatandaşlarımızın tespitleri yapılıp hangi kanaldan, ne şekilde yardımcı olunacaktır dedi.

 

Biz de arkadaşlarımızla tespit çalışmalarımızı yapıyoruz. Yalova’mızda da 8 Milyon TL üzerinde tespit edilen bir zarar var. Daha çok seraların yıkılması, yok olması; bazı yerlerde de çatıların uçması gibi etkilenmeler oldu. Yapılan önce bir durum tespitidir, ne kadar zarar görülmüş ve ağırlıklı olarak hangi alanlarda zarar oluşmuştur. İlimizde daha çok Koruköy, Kadıköy, Kazımiye, Sultaniye, Armutlu, ve Altınova bölgelerinde daha çok hasar meydana gelmiştir.”

 

“TARIM, GIDA VE HAYVANCILIK BAKANIMIZLA GÖRÜŞTÜM”

 

“Taze bir haber olarak ilk sizinle paylaşıyorum, Perşembe günü Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker ile görüştüm. Benim bölgemde, Yalova’da bildiğiniz üzere bir afet yaşandı ve ben kendilerini ziyarete gideceğim, geçmiş olsun dileyeceğim, hemşerilerimizde yapılması gerekenler hususunu soracaktır, ne yapabiliriz dedim. Kendisiyle konuyu istişare, müzakere ettik. Burada tarım sigortası, TARSİM dediğimiz bir konu öne çıkıyor, bu konuyu Bakanlığımız teşvik etmek, zorlamak pahasına istiyor.

 

Görünen o ki tespit ettiklerimizde zarar gören çiftçilerimizin birçoğu bu sigortayı yaptırmamış veya yaptırsa bile fırtına afetinden muaf yaptırmıştır, nihayetinde bu sigortadan yararlanamayacaktır. Devletimiz arabanın sigorta yapılması, evinin sigorta yapılması gibi seralarınızı, tarımsal üretim yaptığınız sahaları da sigorta yaptıracaksınız diyor. Burada iki türlü durum var; bazen sigorta şirketleri bu detaya inmek istemiyor onların kaçındığı alanlar var. Bazen de üreticilerimiz bu sigortayı yapmakta imtina ediyorlar. Dolayısıyla tarım sigortası maalesef yeterince uygulanamayan, hayata geçirilemeyen bir sigorta oluyor. Bu alanda bir sigortalama sıkıntısı, boşluğu var. Tarımla uğraşan üreticilerimizin, çiftçilerimizin TARSİM dediğimiz bu sigortayı bir an önce ve mutlak suretle yaptırmalarında fayda var, her an bir felaket ve afet yaşanabilir ve bu sigortaya ihtiyaç duyulabilir.

 

Tarım, Gıda ve Hayvancılık bakanımıza biraz yüklendim. Kendisi mevzuatların gereği Bakan ve Bakanlık olarak yapabileceği bir şeyin olamayacağını ifade etti. Ama bana başka bir yol gösterdi ve Tarım Kredi Kooperatifleri ile bizim de görüşmeler yapmamızda fayda olacağını aynı şekilde Sayın Bakanımızın da ilgili görüşmeleri yapacağını ifade etti.”

 

VALİLİĞİMİZ, İL BAŞKANIMIZ VE TARIM MÜDÜRLÜĞÜMÜZLE ELE ALACAĞIZ

 

“Biz de pazartesi günü itibariyle il başkanımız ve yönetici arkadaşlarımızla birlikte bu görüşmeleri, girişimleri başlatacağız. Bu kooperatiften ve bu kanallardan üreticilerimize naylon konusunda bir destek vermeleri de söz konusu olacaktır. Tarım Kredi kooperatifinin de yaptığı kamu hizmetleri bölümünü mutlak suretle devreye sokmamız gerekmektedir. Orayı harekete geçirmek için hep beraber bir çalışma başlatacağız. Bu durumların hepsini, bu fırsatların ve imkânların hepsini deneyeceğiz, en azından naylon konusunda nasıl bir yardım destek sağlarız, onları değerlendireceğiz. Özellikle mahsul ve naylon kaybına dayalı mağduriyetler mevcuttur. Kayıp açısından çok büyük olmasa da ekmeğini tarım sektöründen kazanan vatandaşlarımız açısından çok çok önemli bir durumdur. Mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.”

 

TÜM KURUMLARDAN VE İLGİLİ BAKANLIKLARDAN YALOVA İÇİN YARDIM İSTEYECEĞİZ

 

“İl başkan yardımcımız Ali Rıza Alkış, zarar gören yerlerden Antalya ile görüşmelerini yaptı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından başka bir fon aracılığı ile destek, ödenek alınabilecek yardımlar konusunu araştıracağız, görüşeceğiz. AFAD’tan alabileceğimiz destekler konusunda girişimlerimiz olacak. AFAD’ın bağlı olduğu Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş yurtdışında olduğundan kendisi ile görüşemedim ama bu hafta içinde görüşme sağlayacağım ve AFAD yolu ile nasıl bir yardım temin edebiliriz, görüşeceğim. Sadece Yalova’mızın değil her tarafın talebi olacaktır fakat Yalova’mız adına da özel ve önemli bir destek talep edeceğim. İl başkanım, il yöneticisi arkadaşlarım, ilçe başkanım ve ilçe yöneticilerim, belde teşkilatımızla sizlerin yanındayız.

 

Atıp tutmayı da sevmeyiz, yapabileceklerimizi konuşur ve değerlendiririz. Neticede bir afet yaşandı ve Allah, cana vermedi, malımıza zarar verdi, hayat devam ediyor. Can kaybı olan yerlerde telafisi olmayan daha ağır sonuçlar oluştu. Ancak mal geri gelir, gelmesi için de üzerimize düşeni yapacağız. Ağır bir yük değil, biz bunları örteriz Allah’ın izniyle.

 

Mağdur olan vatandaşlarımızı, hemşerilerimizi bir sıraya koymak suretiyle arkadaşlarımızla koordine olarak mağduriyetlerini gidermeye çalışacağız. Pazartesi günü Sayın Valimizle bir araya gelerek kendisinin de yaptığı çalışmaları ve bizim de yaptığımız tespitleri birleştirip sizlerin yanında olduğumuzu, sizlerin zararlarını, ziyanlarını ve sıkıntılarınızı paylaştığımı ifade etmek istiyorum. Tekrar Yalova’mıza ve ülkemize geçmiş olsun diliyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.