NVİDİA ARTIK AMAZON VE ALPHABET’TEN DAHA DEĞERLİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Nvidia, Amazon’u geçmesinden sadece bir gün sonra Çarşamba günü Alphabet’in piyasa değerini geride bıraktı.

Bloomberg, çip üreticisinin hisselerinin şu anda 1,83 trilyon dolar değerinde olduğunu ve Google’ın sahibinin 1,82 dolarlık piyasa değerini kıl payı geride bıraktığını bildirdi. Bu da Nvidia’yı yapay zeka patlamasının ardından Microsoft (3.04T $), Apple (2.84T $) ve Saudi Aramco’nun ardından dünyanın en değerli dördüncü şirketi yapıyor. Şirket şu anda OpenAI’nin ChatGPT’si ve Microsoft, Meta ve Amazon’un yapay zeka projelerinin çoğu dahil olmak üzere günümüzde kullanılan LLM’lerin çoğuna güç veren H100 çipini üretiyor.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, Nvidia’nın sanal tekelini yıkmak için her biri kendi GPU çipini yaratmayı umarak bir AI çipi silahlanma yarışına dahil oldu. Bloomberg’in belirttiği gibi, ironik bir şekilde, Nvidia’nın en çok AI çipi satışı da aynı şirketlerden geliyor. Santa Clara merkezli firma, selefinden daha fazla bellek kapasitesine ve bant genişliğine sahip üstün bir yapay zeka çipi olan H200’ü piyasaya sürmeye çok yakın. Bu ayın başlarında Reuters, Nvidia’nın diğer şirketlerin kendi özel yapay zeka çiplerini yapmalarına yardımcı olmaya adanmış bir birime 30 milyar dolar yatırım yaptığını bildirdi. Yani, şirketler kendi yapay zeka çiplerini üretmeyi tercih etseler bile, Nvidia bu işten pay alabilir.

Bu arada Intel ve AMD gibi doğrudan rakipler, H200’e rakip olabilecek kendi güçlü çipleri üzerinde çalışıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.